Sağlık

LÖSEV'den ölümcül açıklama

LÖSEV'den ölümcül açıklama

"Lösemili çocuklara parasız hizmet verecek hastane için gerekli desteği alamıyoruz. Bu konuda toplumsal hassasiyet yetersiz."

Güncellenme tarihi:
Tartışma konusu: Lösemili çocuklar yatak bulamadığından ölüyor. Yeterli duyarlılığı gösteriyor musunuz?... Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), lösemili çocuklara tedavi için hastanelere başvurduklarında 4-5 ay sonraya randevu verildiğini, bunun o çocukların ölümü anlamına geldiğini bildirdi. Vakıftan yapılan açıklamada, "lösemili çocuklara parasız hizmet verecek 150 yataklı bir lösemi hastanesi ile 50 yataklı kemik iliği nakli hastanesi açmak istiyoruz. Ancak bu konuda gerekli desteği alamıyoruz" denildi. Toplum konuya duyarsız Açıklamada şu görüşlere de yer verildi: "Gelişmiş, çağdaş ülkelerde tek bir çocuk bile kemik iliği nakli olacak yatak bulamadığı için öldüğünde tüm toplum güçlü tepkiler verirken ülkemizde bu tür olaylar küçük, sıradan haberler olarak algılanmaktadır." Bir yandan, hemen herkes sivil toplum hareketlerine önem verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirirken, diğer yandan, LÖSEV'in parasız tedavi için kurmak istediği hastaneye karşı gerekli duyarlılığın gös-terilmemesinin eleştirildiği açıklamada, tüm zorluklara karşın lösemili çocukların tedavisi için çalışmaya devam edileceği bildirildi. 15 çocuk hayatını kaybetti LÖSEV Sözcüsü Gülnur Bir de, Bir-gün'ün sorularını yanıtlarken, "lösemili çocukların tedavisi sırasında hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Devlet hastanelerinde bu çocuklar diğer hastalarla aynı koğuşlarda kalıyorlar. Bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanmaları ve yaşamlarını kaybetmeleri riski yüksek oluyor" dedi. Gülnur Bir, lösemili hastalara aylar sonra gün verildiğini, ilik nakli yaptırmak için ise hastaların yıllarca beklemesi gerektiğini ifade ederek, bir süre önce Volkan Dündar isimli 12 yaşındaki çocuğun ilik nakli ameliyatı olmak için hastaneden verilen randevu gününü beklerken yaşamını yitirdiğini söyledi. Ölümler yaşanmasın diye... Gülnur Bir, 2006 yılında 15 lösemili çocuğun hastanelerde yatak bulamadığı için hayatını kaybettiğini belirterek, "Biz lösemili Çocuklar Hastanesi'ni de, lösemili Çocuklar Kenti'ni de bu tür ölümler yaşanmasın diye kurmak istiyoruz" diye konuştu. Zehra Şahindokuyucu / Ankara Birgün Tartışma konusu: Lösemili çocuklar yatak bulamadığından ölüyor. Yeterli duyarlılığı gösteriyor musunuz?...
Yayın tarihi: 16.07.2007
1128
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.