LÖSEV

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), Türkiye genelinde lösemili çocuklarımıza ve ailelerine ücretsiz hizmet vermek amacıyla 1998 yılında kurulmuş bir vakıftır.

Lösemili çocukların tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesi'ne yattığı ilk günlerde, hastane yönetiminin, çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine olumsuz yanıt vermesi üzerine, hastanede görevli doktorlar, hemşireler ve personel tarafından para toplanarak küçük bir televizyon alınmasıyla başlar her şey.

İlk zamanlarda bir çocuğun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamakta bile büyük sorunlar yaşayan vakıf, zamanla büyüyen ve güçlenen yapısıyla bugün uluslararası platformda kendini ispatlamış ve büyük projelere imza atan bir vakıf haline gelmiştir.

2000 yılında Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE' yi hizmete açmış olan Vakfımız; bugüne kadar 2400'ü aşkın lösemili çocuk ve ailesini yaşama bağlamıştır. Yine Türkiye'nin ilk LÖSEV – Lösemili Çocuklar Okulu'nu kurmuş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Pediatrik Hematoloji Servislerine destek vererek köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmüştür.

Bugün onlarca çalışanı, lösemili çocuk ve aileleri, binlerce gönüllü üyesiyle LÖSEV kocaman bir ailedir...

Lösemi, tedavisi 3 yıl süren ve tedavi masrafları yaklaşık 100.000 USD'yi bulan bir hastalıktır. Buna karşın, LÖSEV'e kayıtlı ailelerden %87'sinin aylık gelir düzeyi asgari ücretin altındadır. Sosyal güvencesi olmayan ya da lösemi gibi pahalı bir tedaviyi karşılayamayacak kadar yoksul olan hasta çocuklarımıza tamamen ücretsiz tedavi ve eğitim hizmeti vermekte, ailelerine ise gıdadan yakacağa, pijamadan bilgisayara maddi yardımların yanı sıra psikolojik destek sağlamaktadır. Bugüne kadar 1110 lösemili çocuk vakfımızın her ay düzenli sağladığı aylık 100-150 YTL değerindeki karşılıksız sağlık-eğitim burslarından faydalanmıştır ve faydalanmaya devam etmektedir. Ayrıca yeni teşhis konmuş çocuklara yine karşılıksız 1000 YTL sağlık kredisi verilmektedir.

LÖSANTE Lösemili Çocuklar Hastanesi'nde lösemi tedavisinde vazgeçilmez olan hijyenik ortam ve iyi beslenme koşulları sağlanmış, ücretsiz tedavi hizmetinin yanı sıra çocukların psikolojik ve sosyal gelişimleri göz önünde bulundurularak eğitim ve bilgisayar odaları, eğlenmeleri ve özellikle küçük yaştaki çocukların faydalanabilmeleri amacıyla oyun odaları ve spor odaları düzenlenmiştir. Çocuğu hastanede tedavi gören ailelerin ücretsiz konaklayabilecekleri apart odalar hazırlanmıştır.

Yoğun tedavileri nedeniyle derslerine devam edemeyen çocuklarımızın eğitimlerinin aksamasını önlemek amacıyla Lösemili Çocuklar Okulu kurulmuş, profesyonel ve gönüllü öğretmenler eşliğinde sürdürülen çalışmalarla çocukların yaşıtlarıyla aynı seviyede eğitim alabilmeleri amaçlanmıştır. Okulda ve hastanede çocuklarının tedavisi sırasında maddi ve manevi yönden güçsüz düşen anneler için Vakıf bünyesinde ayrıca mesleki eğitim ve psikolojik destek programları uygulanmaktadır.

Kanserin ve lösemi hastalığının nedenleri üzerine bilimsel çalışmalar yürüten LÖSEV çatısı altında Ispanak Doğal ve Organik Ürünler isminde bir de mağaza bulunmaktadır. Doğal ürünler ve organik tarım metotlarıyla yetiştirilmiş, güvenilir özel sertifikaya sahip gıdaların yer aldığı mağazada lösemili gençlere ve ailelerine iş imkanı sağlanmaktadır.

Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası, ilk kez Türkiye'de hayata geçirilen ve LÖSEV tarafından dünyaya kazandırılmış bir organizasyondur. Uluslararası Çocukluk Dönemi Kanseri Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu ICCCPO, kendisine üye ülkelerdeki çocukluk çağı kanser örgütlerine, bu haftanın uluslararası düzeyde tanınması ve kutlanılması için çağrıda bulunmuştur. Ülkemizde 4 yıldır uluslararası düzeyde bir çok etkinlik, panel, toplantı ile kutlanan hafta dünya basınında bir hayli yer bulmaktadır.

Vakfımız, lösemi hastalığını ülkemizde sorun olmaktan çıkarmak, hastalığın tanı ve tedavisindeki başarı oranını yükseltmek, lösemi hastalığına karşı toplum bilincini ve duyarlılığını artırmak, ülkemizdeki tüm lösemili çocuklara ulaşabilmek için Türkiye genelinde seminerler düzenlemekte ve projeler yürütmektedir.

Vakfımızın önemli projelerinden biri olan Lösemili Çocuklar Kenti Projesi için yakın tarihte hayata geçirmeye yönelik çalışmalar bu günlerde hız kazanmıştır. Lösemi hastası çocuklar ve ailelerinin tüm ihtiyaçlarından yola çıkılarak; poliklinik ve acil servis, kan bankası, kemik iliği bilgi bankası, apart otel binası, hasta ailesi yaşam konutları, okul ünitesi, bilgi işlem, kütüphane, konferans ve sinema salonları, spor kompleksi, alışveriş merkezi, beceri atölyeleri, organik tarım alanları gibi tüm yaşam alanlarını içeren proje önemli kurum ve kuruluşlar tarafından destek görmektedir. Kent projemiz çok yakın bir gelecekte yine yardımseverlerin bağışlarıyla hayata geçirilecektir.

LÖSEV tüm bu faaliyetlerini duyarlı kişi ve kuruluşların destekleri ile gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde lösemi tedavisinin başarı ile sonuçlanması ancak bireysel ve kurumsal desteklerle mümkün olabilmektedir. Duyarlı vatandaşlarımızın Vakfımızla kuracağı her türlü işbirliği, fikir ve deneyim, lösemi ile mücadele eden çocuklarımızı yaşama bağlayacaktır.

LÖSEV-Lösemili Çocuklar Vakfı
Reşit Galip Cad. İlkadım Sok. No:14 GOP/Ankara
Tel: +90 312 4470660
Faks: +90 312 4476833


losev@losev.org.tr
Yayın tarihi: 22.05.2006
1704
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.