Sağlık

Liselerde kilo taraması

Liselerde kilo taraması

Sağlık Bakanlığı tarafından öğrencilere adölesan (ergenlik) dönemine özgü beslenme eğitimi verilecek.

Sağlık Bakanlığı, ABD ve Avrupa'yı saran obezitenin Türkiye'de önlenmesi amacıyla 2006 bütçe tasarısına lise öğrencileri için 'müdahaleli eğitim çalışması' koydu. Bunun için öncelikle Ankara'da seçilmiş liselerde kilo kontrolü taraması yapılacak. Obez ve malnütrisyonlu (yanlış beslenen) öğrenciler saptanarak, doktor, hemşire ve diyetisyenler gözetiminde tedavi edilecek.

Tüm öğrencilere adölesan (ergenlik) dönemine özgü beslenme eğitimi verilecek. Çalışmanın sonuçlarına göre eğitimin ülke geneline yaygınlaştırılması sağlanacak. Ayrıca 81 ilde seçilen ilköğretim okullarında öğretmen ve öğrenciler için beslenme eğitimi programı uygulanacak.

Beslenme eğitimi öğrencilerle kalmayacak. Türkiye'nin beslenme profilini çıkarmak için 'ulusal beslenme, sağlık ve besin tüketimi araştırması' yapmayı planlayan bakanlık, yaşlılar ve mahkûmlar için de beslenme programları hazırlayacak.
Yayın tarihi: 24.11.2005
1019
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.