Sağlık

Kuş gribi çocukları nasıl etkiliyor?

Kuş gribi çocukları nasıl etkiliyor?

Kuş gribi tedavisi gören kişilerin, toplum tarafından dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya olabileceği belirtildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Şenol, yaptığı açıklamada, kuş gribi tedavisi gören kişilerden özellikle çocukların, hastalık hakkında yetersiz bilgi nedeniyle toplumdan dışlanma gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Şenol, kuş gribi teşhisiyle tedavi ve kontrol altında tutulan kişilere ve yakınlarına mutlaka psikososyal destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konunun toplumun bilinçlendirilmesi olduğunu vurgulayan Şenol, "Bu hastalık, şu an itibariyle AIDS gibi insandan insana bulaşıcı bir özellik göstermiyor. Bu nedenle gereksiz kaygılardan uzak durulmalı, hastalık tanınmalı ve gereksiz kaygı ile hasta ve hasta yakınlarına psikolojik zarar verilmemeli" dedi.

Kuş gribi hastalığıyla ilgili bilgi yetersizliği durumunda, bunun bir sorun olabileceği ve bilinçsiz çevrelerce bir önyargının gelişebileceği uyarısında bulunan Şenol, "Tedavi gören çocuklara yönelik böyle bir önyargı olabilir. Hastalık hakkında bilgisizlik olursa, çocukların dışlanması söz konusu olabilir" diye konuştu.

Öğretmenler yönlendirici olabilir

Şenol, kuş gribinden tedavi gören çocukların okula başladığı zaman sıkıntıyla karşılaşmamaları için öğretmenlerin yönlendirici olabileceğini söyledi.

Çocukların yetişkinlere göre daha eleştirici olduğuna dikkati çeken Şenol, "Çocuklar yetişkinler nasıl davranırsa öyle davranır. Arkadaşlarının bir önyargısının olmaması için eğitimcilerin tutumu ve bilgileri çok belirleyicidir. Okulda eğer öğretmenlerin, dışarıda çevrenin böyle bir kaygısı olursa, çocuklar da bu kaygıyı yaşayabilirler" diye konuştu.

Tedavi görmüş çocuklarla çocukları aynı okula giden bazı velilerin de kaygı yaşayabileceklerini ifade eden Şenol, şöyle devam etti:

"Veliler yeterli bilgi edinmemişlerse çocuklarını gelip okuldan almak isteyebilirler. Tabii ki bunlar yersiz kaygılardır. Çünkü, bunu gerektirecek bir durum söz konusu değil. Velilerin, eğitmenlerin ve çevrenin, hastalık hakkında yeterli donanımı alarak, bilinçli davranışlarla çocuklarına örnek olmaları gerekir."

Okullarda eğitim verilebilir

Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fulya Temel de hastalığın görüldüğü bölgelerdeki okullarda hastalık hakkında detaylı bilgi verilmesini önerdi.

Temel ayrıca, öğretmenlerin çocukların yanlış tutumunu değiştirebileceğini, tedavi gördüğü herkes tarafından bilinen çocukların okula başlamadan sınıf arkadaşlarının bilgilendirilebileceğini ve sınıfa bir doktor çağrılarak tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığının anlatılabileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 23.01.2006
839
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.