Sağlık

Konuşması için zorlamayın

Konuşması için zorlamayın

Anne ve babaların ergen yaştaki çocuklarıyla konuşmak için onları zorlamamaları gerekiyor.

Eskişehir'de 'Ergen ve Sorunları- Sınav ve Aile' konulu konferans veren psikolog Figen Erten Akdoğan, anne ve babanın ergen çocuklarıyla konuşmak için zorlama yapmamaları gerektiği söyledi.

Kendi isteği ile anlatmasını bekleyin
Çok sayıda davetlinin izlediği konferansta 'Ergen ve sorunları' konusunda konuşan psikolog Figen Erten Akdoğan, ergenle konuşmak için zorlama yapmanın yanlış olduğunu belirtti. Ergen yaştaki çocuğun kendi isteğiyle bir şeyler anlatırsa onu dinlemek gerektiğini vurgulayan Akdoğan, aile içinde yaşanan olayların da çocuklar üzerinde etki yarattığını söyledi. Akdoğan şöyle konuştu:

Eşler arasındaki ilişki çocuğa yansır
"Aile içinde eşler arasındaki ilişki çocuklara yansımaktadır. Eşiyle anlaşamayan mutsuz bir anne, tüm sevgisini ve ilgisini çocuğuna verebileceği gibi tam tersine çocuğuna karşı saldırgan ve hoşgörüsüz bir tutum da sergileyebilir. Ergenle konuşmak için onu zorlamamak gerekir. Kendisi konuşma isteği ile gelirse onu dinleyin. Sizin istediğiniz zamanda konuşmak istemiyorsa, onun konuşmak istediği herhangi bir zamanda dinlemeye hazır olacağınızı söyleyin. Verdiğiniz sözü tutun ve konuşmak istediğinde sakın geri çevirmeyin. Onunla konuşurken dinleme davranışınız çok önemlidir. Elinizde bir iş varsa onu bırakın ve sakin bir ortam yaratın."

İncinmesi kolay bir dönem
Ergenliğin yetişkinliğe bir geçiş dönemi olduğunu belirten Dr. Bengü Teke ise, bu dönemde büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğunu, cinsel özelliklerin ortaya çıktığını söyledi. Dr. Teke, "Ergenlik daha fazla ilgi, saygı, olanak ve özene ihtiyaç duyulan incinmesi kolay bir zamandır. Ergenlik döneminde gençlerin yaşadığı sorunlardan biri de OKS ve ÖSS'dir. Gençlerin bu sınavlarla baş edebilmeleri için ergenlik sürecini sağlıklı geçirmeleri önemlidir. Bu noktada iş annelere, babalara ve öğretmenlere düşmektedir" dedi.
Yayın tarihi: 09.12.2007
1072
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.