Sağlık

Kış aylarında çocuklarda burun kanamalarına dikkat!

Kış aylarında çocuklarda burun kanamalarına dikkat!

Uzmanlar, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, özellikle çocuklarda artan gribal enfeksiyonlar nedeniyle aileleri uyarıyor...

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Hüseyin Demir, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çocukların yüzde 80'inde enfeksiyonlara bağlı burun kanamalarının olduğunu söyledi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Hüseyin Demir, "Çocuklarda oluşan burun iltihapları sonrasında burun mukozasının hassas olmasına bağlı olarak kanamalar sık sık görülür. Bu kanamalar tehlikeli değil aksine masum kanamalardır" dedi.

Burun enfeksiyonlarının, kış aylarında çocuklarda yüzde 80 oranında arttığını, geri kalan yüzde 20'lik kısmın da yüzde 10'luk bölümünün çocukların burunlarına soktukları yabancı cisimler yüzünden gelişen enfeksiyonlara bağlı olduğunu kaydeden Demir, "Geri kalan yüzde 10'da, çocuklardaki kanama bozukluklarıdır. Enfeksiyonun tek nedeni de çocukların burun kaşıntılarında ellerini burunlarına sokarak kaşımaları ve yabancı cisim sokmalarından kaynaklanırken, bu durum çocuğun burnunda travma ve akabinde enfeksiyon kapmasına neden oluyor" diye konuştu.

Operatör Dr. Hüseyin Demir, insanların burun kanamalarını genelde kanser başlangıcı olarak gördüklerini ifade ederek, "Aileler bu tür durumlarda korkarak paniğe giriyorlar. Bunun tek nedeni o akıllarında kalan kanser düşüncesidir. Bu çok yanlıştır. Her burun kanamasının sonu kanser değildir. Ailelerin bu tür konularda daha dikkatli olması ve çocuklarının ani bir burun kanaması durumunda panik yerine uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir" açıklamasında bulundu.
Yayın tarihi: 03.11.2003
1111
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.