Sağlık

Kırım Kongo hakkında her şey...

Kırım Kongo hakkında her şey...

Dr. Elif Hakko, kene ısırmaları sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo kanamalı ateşini anlatıyor...

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, kene ısırmaları sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo kanamalı ateşi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Afrika, Asya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu'da görülen bir hastalık. Etkeni Bunyavirüs ailesinden Nairovirus'dür. Ölüm oranı yüzde 3-30 arasında değişmektedir.

Kene ısırmasıyla (Hyalomma cinsi), hastalığın akut fazındaki hastadan, kan veya dokudan bulaşır. Kanama, kas ağrıları, ateş gibi belirtilerle seyreder. Ribavirin ile tedavi tartışmalıdır.

Türkiye'de 500 vaka
Türkiye'de 2002-2005 arasında Sağlık Bakanlığına 500 olgu bildirilmiş 26 olgu (% 5.2) kaybedilmiştir.

Tarihçe:
İlk kez 12.yüzyılda Tacikistan'da kanamalı bir sendrom tanımlanmış. İdrarda, rektumda, diş etlerinde, kusmukta ve karın içinde kan saptanmış. Bunun bir artropod nedeniyle olduğu bildirilmiş. Daha sonra 1944-45'te II.Dünya Savaşında Kırım bölgesinde 200 sovyet askeri kanamalı ateş ortaya çıkmış.

1967'de kan ve dokudan beyaz yenidoğmuş bir farenin beynin hücresi kullanılarak virüs izole edilmiş. Daha sonra aynı virüs Kongo'da ateşli bir hastada saptanmış. Bunun üzerine bu virüs Kırım Kongo kanamalı ateş virüsü olarak adlandırılmıştır.

Bulunduğu ülkeler:
Kırım, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Bulgaristan, Kongo, Uganda, Çin, Güney Amerika, Tanzanya, Senegal, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Pakistan, Iran, Türkiye, Yugoslavya, Kenya ve Yunanistan

Risk altındaki kişiler:
Çiftçiler, veterinerler, kırsal ve ormanlık alanda bulunan kişiler, sağlık çalışanlarıdır. Etlerden bulaşmaz. Gebe kadından bebeğe geçiş de bildirilmiştir.

Hastalığın seyri:
Hastalık sadece insanlarda görülür, hayvanlarda hastalık şimdiye kadar bildirilmemiştir. Kuluçka süresi yani kene ısırmasından sonra hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma süresi 3-7 gündür.

Daha sonra ilk 7 güne kadar kas ağrıları, ateş, bulantı, kusma ve ishal oluşabilir. Başağrısı, sersemlik ve 41 dereceye kadar varabilen ateş olur. Yüz, boyun ve gövdede kızarma, göz aklarında göllenme oluşabilir. Yedinci günden sonra kanamalar başlar.

Yayın tarihi: 14.05.2007
1622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.