Sağlık

Kanser tedavisindeki başarı oranı her geçen gün artıyor

Kanser tedavisindeki başarı oranı her geçen gün artıyor

Erken teşhis ve gelişen tedavi imkanları sonucunda, kanser hastaları 1960 yılına göre 7 yıl daha fazla yaşayabiliyor.

Kanserli hastaların yaşam sürelerini uzatma konusundaki en iyi sonuçlar lösemi hastası çocuklarda alındı. En az başarılı olunan kanser türleri ise akciğer, karaciğer ve pankreas.

İsveç Sağlık Genel Müdürlüğü, 1960 yılından sonra ülkede kanser teşhisi konan 1 milyon hastanın dosyasını inceledi. Araştırma sonuçlarına göre, 1960 yılında lösemili çocukların 5 yıl yaşama ihtimali yüzde 4'ken, günümüzde bu ihtimal yüzde 90'a çıktı. En yaygın kanser türü olan meme kanserinde 1960 yılında yüzde 65 olan 5 yıllık yaşama olasılığı, artık yüzde 84. Uzmanlar, meme kanserindeki bu gelişmeyi mamografi taramaları ile tedavi yöntemindeki gelişmelere bağladı. Prostat kanserinde de 1960'ta yüzde 45 olan 5 yıllık yaşama ihtimali günümüzde yüzde 70'e çıktı. İsveçli doktorlar, bağırsak ve mide kanseri hastalarının yaşam süresinde az da olsa bir gelişme gözlendiğini açıkladı.

Erken teşhis ve iyi tedaviye rağmen, yaşam süresinde iyileşme sağlanamayan kanser türlerinin ise akciğer, karaciğer ve pankreas olduğu bildirildi. Öte yandan, kadınlar arasında sigara kullanımının artmasına paralel olarak akciğer kanserinde önemli artış olduğu belirtildi.
Yayın tarihi: 07.11.2003
959
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.