Sağlık

Kalça çıkığı geç yürümesine neden olabilir

Kalça çıkığı geç yürümesine neden olabilir

Kalça çıkığının erken teşhis edilmesinin tedavi açısından gerekli. Geç yürüyen çocuklarda kalça çıkığından şüphelenilmesi gerekiyor.

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr.Murat Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini, bunun kalça çıkığı riskini artırdığını belirtti.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kalça çıkığıyla doğumlara sık rastlandığını ifade ederek, bunun nedeninin tam olarak bilinmediğini, ancak, akraba evlilikleri, genetik ve çevresel faktörlerin bunda rol oynadığını söyledi.

Doğar doğmaz kontrol edilmeli
Bebeklerin doğar doğmaz kalça çıkığı olup olmadığı yönünden kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Bozkurt, "Kalça hareketlerinde kısıtlılık, bacak boğumlarında eşitsizlik ya da kalça çevresi boğumlarında asimetriklik varsa, kalça çıkığından şüphelenilmelidir" dedi. Böyle bir durumda bir ortopediste başvurulması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, "Bütün dünyada artık bebeklerde kalça ultrasonografisi rutin hale geldi. Türkiye'de de ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi lazım. Kalça ultrasonografisi de tıpkı aşılar gibi rutin olarak yaptırılmalıdır" dedi.

İlk 6 ayda tedavinin önemi
Doğumdan sonraki ilk 6 ayda saptanan kalça çıkığı olgularında özel bandajlamayla büyük oranda başarı sağlandığını kaydeden Bozkurt, "Bu nedenle kalça çıkığında erken teşhis, çok önemlidir. Türkiye'de en büyük sorun, tanının ileri yaşlarda konulması" diye konuştu.

6. aydan sonra ameliyat dışı tekniklerle başarı oranının gittikçe düştüğünü vurgulayan Bozkurt, "6-12 aylık arası bebeklerde kalça çıkığı, basit ameliyatlarla tedavi edilebilir. Ancak daha ileri yaşlarda, özellikle yürüme sonrası kalça çıkığı saptanmışsa tedavi artık cerrahi yöntemlerle mümkündür. Cerrahi tedaviler yaş ilerledikçe daha sıkıntılı hale gelir" dedi.

Kalça çıkığı nasıl anlaşılır
Geç yürüyen bir çocukta kalça çıkığından şüphelenilmesi gerektiğini belirten Bozkurt, şunlara dikkati çekti: "Kalça çıkığı olan bir çocuk geç yürür. Yürümeye başladıktan sonra da çıkık olan tarafa doğru aksar, koşarken sık sık düşer. Bacak boyları eşit değildir. Çıkık iki taraflıysa ailenin bunu anlaması zordur. Ancak bu çocuklar diğerleri gibi normal hareketler yapamaz, hareketlerinden mutlaka belli olur."

"Bebekler kesinlikle kundaklanmamalı"
Ülkenin bir çok yerinde bebeklerin hala kundaklanmaya devam edilmesinin kalça çıkığı için zemin oluşturduğunu belirten Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini bildirdi.

Bozkurt, "Kundak yapılması halinde çıkmaya eğilimli olan kalça, belirgin bir çıkık haline gelir. Bu nedenle bebeklerde bacak aralarını geniş tutacak şekilde bezler tercih edilmelidir. Ultrasonografide risk saptanmışsa, çift ara bezi de kullanılabilir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 27.07.2007
1139
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.