Sağlık

İç organları olmadan yaşayan bebek

İç organları olmadan yaşayan bebek

Konya`da bir kadın, böbrek dışında iç organları olmayan bir bebek dünyaya getirdi. Aynı zamanda ikiz eşi olan ve kalbi bulunmayan bebeğin, anne karnında sağ olarak 8 ayı doldurması, doktorları şaşırttı.

İsminin açıklanmasını istemeyen 8 aylık hamile bir kadın, Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Bakımevi`nde sezaryanla ikiz kız bebek dünyaya getirdi. İkizlerden biri sağlıklı dünyaya gelirken, diğer bebeğin, belden yukarısı olmadığı halde doğuma kadar yaşamını sürdürmesi, doktorlar arasında şaşkınlık yarattı. Doğumu gerçekleştiren Dr. Bilgin Ergene, 5 aylıkken sakat doğacağını tespit ettikleri bebeği 3 aydır takip ettiklerini belirterek, bebeğin kalbi olmadan yaşamını nasıl sürdürdüğünü açıklamanın çok zor olduğunu söyledi. 21 yıllık meslek hayatında kalbi olmadan 8 ayını tamamlayan bir bebekle ilk defa karşılaştığını ifade eden Ergene, şunları kaydetti: "3 aydır dikkatle izlediğimiz sakat bebek, anne karnındaki yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirdi. Böbreği dışında hiçbir iç organa sahip olmayan bebeğin doğuma kadar yaşamasıyla ilgili yapılacak tek açıklama, bebeğin normal olan ikizinin gerçekleştirdiği dolaşımla beslenmesini sağlamış olması"

Ergene, bebekteki gelişme bozukluğunun nedeninin, bebekle birlikte anne ve baba üzerinde yapılacak genetik araştırma sonucunda ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 21.06.2002
964
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.