Mahmure

Sağlık

Çocuk Sağlığı

Her 100 çocuktan 16'sının boyu kısa

Her 100 çocuktan 16'sının boyu kısa

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk yıl içinde ortalama 25 santimetre uzuyor. Ancak Türk çocuklarının boyları dünya ortalamasına göre kısa kalıyor...

Türkiye'de her 100 çocuktan 16'sının boyunun kısa olduğu bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hakan Erengin, çocukların 7 yaşına kadar olan boy uzamasının tamamiyle beslenmeyle ilgili olduğunu belirterek, "7 yaşına kadar çocuklar iyi beslendiği taktirde boyları uzar. Bu yaştan sonra ise başta genler olmak üzere çeşitli etkenler, çocukların boylarının uzamasında etkili olmaya başlar" dedi.

Doğduğunda boyu 50 santimetre olan bir bebeğin, bir yıl içinde 25 santimetre uzayarak, bir yaşında 75 santimetre boya ulaştığına dikkati çeken Dr. Erengin, en hızlı büyüme döneminin 0-12 ay arasında olduğunu kaydetti.

Çocukların boylarının 3 ve 4 yaşlarında her yıl 7 santimetre, 4-10 yaşları arasında her yıl ortalama 5 ile 6 santimetre, ergenlik döneminde ise kızların 8.5, erkeklerin ise yılda ortalama 9.5 santimetre uzadığını vurgulayan Dr. Erengin, ergenlik döneminde boyların daha hızlı uzadığını anlattı.
Yayın tarihi: 18.03.2002
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.