Sağlık

Her 100 bebekten birinde bu hastalık var!

Her 100 bebekten birinde bu hastalık var!

Anne karnında en sık görülen anormallikler arasında birinci sırada yer alan doğumsal kalp hastalıkları toplumda her 100 bebekten birinde görülüyor.

Her 100 bebekten birinde bu hastalık var!
Yenidoğan döneminde ilik 30 gün içindeki bebek ölümlerinin yüzde 15'nin nedeni doğumsal kalp hastalıkları. Acıbadem Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları-Doğum ve Riskli Gebelikler Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet, doğumsal kalp hastalıklarının nedenlerini, tanı yöntemlerini, bu konudaki son gelişmeler hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Doğumsal kalp hastalıkları en çok kimlerde görülüyor?

Doğumsal kalp hastalıklarının yüzde 90'ı düşük risk grubundaki normal gebelerde ortaya çıkmasına rağmen, yüksek risk grubunda belirgin olarak görülme sıklığı arttığı için bu grubun iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Doğumsal kalp hastalıkları için risk faktörleri nelerdir?

Bebeğin anne veya babasında doğumsal kalp hastalığı olması
Annenin önceki gebeliğinde bebeğin doğumsal kalp hastalığı nedeniyle kaybı
Annenin gebeliği sırasında ilaç kullanması
Gebelikte radyasyona maruz kalınması (erken dönemde yoğun x ışını almak, CT ve tomografi çektirmek)
Anne karnında geçirilen enfeksiyonlar
Tüp bebek yöntemleriyle elde edilen gebelikler
Kromozom anormallikleri

Yüksek risk grubundaki hastaların bebeklerinde doğumsal kalp hastalığı bulunma oranı yüzde 2-5 arasında değişiyor. Yani bu riskleri taşıyan kişilerin dünyaya getirdiği her 100 bebekten 2-5'inde doğumsal kalp hastalığı görülüyor.

Anne karnında bu hastalıklar yüzde 100 teşhis edilebiliyor mu?

Anne karnında kalp hastalarını biz ultrason ve fetal ekokardiyografi yöntemi ile tesbit ediyoruz. Fetal ekokardiyografi ile gebeliğin 20-24'cü haftaları arasında bebeğin kalbi inceleniyor. Ayrıca ultrason, doppler ve renkli doppler ile de inceleme yapılıyor. Dünyada bu hastalıklara tanı koyma oranı yüzde 10-80 arasında değişiyor. En iyi merkezlerde bile tanı gücü yüzde 70-80'lere çıkıyor.

Dört boşluk kalbin görüntülenmesi ile yüzde 20-40 arasındaki anormallikleri taranabiliyor. Büyük damarların da görüntülenmesiyle yüzde 50-60, üç damar görüntüleri, renkli doppler çekimiyle de teşhis oranı yüzde 80'e kadar yükseliyor. Tüm gebelerin muayenesi sırasında bebeğin kalbi, beyni, böbrekleri, iskelet sistemi, mide bağırsak sisteminin de ultrasonografi konusunda uzmanlaşmış bir yüksek riskli gebelikler uzmanı, pediatrik kardiyoloji ve radyoloji uzmanının da desteğiyle incelenmesi gerekiyor.

Gelişmiş teknoloji kullanılarak yapılan kromozom ve genetik araştırmanın önemi nedir?

Bebeklerin bir kısmında kromozom anormallikleri var. Bunları saptarsak bu gebelikleri sonlandırma şansımız oluyor. Trizomi 13, trizomi 18- 21 ve Turner sendromu dediğimiz kromozom anormallikleri, kalp hastalıklarının yaklaşık yüzde 20-40'ını oluşturabiliyor.

Son zamanlarda özel kromozom yöntemlerinden saptadığımız 22'inci kromozomundaki bir gen bölgesinin silinmesiyle çeşitli anormallikler ortaya çıkıyor. Aslında 22q bölgesine bağlı anormallikler tüm toplumda Down sendromundan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu bölgedeki gen eksik olunca, kalbin dört boşluğunda damarların çıkma noktasında doğuştan kalp anormallikleri olabiliyor. Bu gen anormalliklerini yaşayan kişilerde organ sistemlerini tutan başka sorunlar da oluyor.Anormallik saptanınca ne yapılıyor? >>>

Yayın tarihi: 05.07.2010
1911
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.