Sağlık

Gözlerini koruyun!

Gözlerini koruyun!

Yanlış bir inanış çocuklardaki göz sorunlarının büyüdükçe geçeceğidir. Çocuklardaki birçok göz sorunu çok acildir ve hemen tedavi gerektirir.

Yeni doğan döneminden itibaren uzman göz doktoru çocukların gözlerini muayene edebilir. Özellikle dıştan görünen, göz bebeğinde beyazlık, kayma, şaşılık, çapaklanma, gözlerde şekil bozukluğu, kapaklarda düşüklük gibi belirtiler genellikle acil tedavi gerektirir. Örneğin, tek taraflı doğuştan kataraktlar ilk 1-2 hafta arasında ameliyat edilmedikleri takdirde bu gözler görme yeteneğini kalıcı olarak kaybetmektedirler. Bu nedenle yukarıda bahsedilen ya da ailelerin normal olmadığını düşündüğü bir belirti varsa bebek hemen göz doktoruna götürülmelidir. Hiçbir sorunu olmayan çocuklarda ise 3-4 yaşlarında yapılacak bir muayene göz tembelliğine yol açabilecek kırma kusurlarının tedavisi için çok önemlidir. Birçok göz problemi eğer çocuklukta başlamışlar ise 8 yaşından sonra tedavileri zorlaşmakta ve göz tembelliği gibi tedavisi çok zor durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar.

Şaşılık nedir?

Özellikle çocukluk döneminde şaşılığın mümkün olduğunca erken dönemde düzeltilmesi gereklidir; aksi taktirde göz tembelliği (ambliyopi) gelişebilir. Gözlerden birinin veya her ikisinin orta hattın dışına (içe-dışa, yukarı-aşağı) doğru kayık olmasına şaşılık denir. Hastanın yaşına, görme düzeyine ve şaşılığın tipine göre uygulanacak tedavi farklılıklar gösterir. Kabaca tedavi yöntemleri: Gözlük ve kapama tedavisi, prizmatik camlar, botilinum toksini uygulaması ve cerrahi tedavi olarak sıralanabilir.

Şaşılık ve birlikte göz tembelliği varsa, bunların tedavisinde iki yaşına kadar %100'e yakın başarılıyız, göz kusurları varsa 4 - 5 yaşına kadar yine yüzde 100'e yakın başarılıyız, bu yaşlardan sonra başarı oranları gittikçe azalmaktadır.

Şaşılık nedenleri nelerdir?

Ailede şaşılık varsa, genetik olarak geçme olasılığı yüksektir. Bunun haricinde göz kusurları dediğimiz, miyopi, hipermetrop, astigmatizm, iki göz arasında numara farkı olması, ateşli hastalıklar, göz içi tümörler, travmalar ya da annenin hamileliğinin ilk üç ayında geçirdiği rahatsızlıklar şaşılığa neden olabilirler.

Çocuklarda göz bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Çocuk televizyon seyrederken, sesi çok kısık olmadığı halde televizyona çok yaklaşıyorsa, bir gözünü devamlı kaşıyorsa, kırpıştırıyorsa veya çocukta göz sulanması meydana geliyorsa, o zaman ailenin dikkatli olması gerekir.

Çocuklarda kirpiklerde kepeklenme olabilir. Bu durum küçük kırılma kusurları olan, astigmatlarda ve hipermetrop çocuklarda daha sık olur. İlacı kullanırsınız, rahatlar geçer. İlacı bırakırsınız, ertesi gün onlar tekrar oluşur. Çünkü onun tedavisi ilaç değil, gözlüktür.

Okulda da başarısız çocukları göz muayenesine tabi tutarsak, oldukça faydalı olabilir. Okulda öğrenci, tahtadaki yazıyı görmüyorsa, uzanıp, en yakınındaki çocuk ne yazıyorsa, ondan kopya çekiyorsa yazmak için, sınıfta çok göz kırpıyorsa ya da görmek için ayağa kalkıyorsa yine dikkatli olmalıdır.

Çocuklarda baş ağrısı da hipermetropinin ve astigmatizmanın belirtisi olabilir.

Çocukluk çağında görülen göz içi tümörlerde göz bebeğinde beyazlıkla beraber, gözde kayma oluşturarak bulgu verebilir.

Op.Dr. Hakan Akalan
Peralens Göz Sağlığı Merkezi
0212 244 69 97

Yayın tarihi: 04.06.2006
Soru Sor
13691
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.