Sağlık

Erkek çocuğun oyuncak bebekle oynaması normal mi?

Erkek çocuğun oyuncak bebekle oynaması normal mi?

Son dönem birçok anne ve babanın kaygı duyduğu konulardan biridir. Aslında ilk sorulması gereken erkek çocuğu bebekle oynamalı mı oynamamalı mı?

Güncellenme tarihi:
Evet erkek çocuklarının bebekle oynamalarında sakınca yoktur. Hatta bu durum belki onların ilerideki baba modeline şekil verecek bir durumdur. Ancak burada önemli olan erkek çocuğunun bebekle oynayış tarzıdır. Erkeksi bir havayla mı yoksa biraz kadınsı tavırlarla mı? Bunu çok iyi gözlemleyip etüt etmek gerekli. Erkeksi özellikleriyle bebekleriyle oynaması gelişimine olumlu şeyler katacağı gibi anne vari oynamak cinsel kimlikte sapmaları işaret edebilir. Özellikle anneler çoğunlukta da babalar oğlunun bebekle oynadığını gördüğünde ya da anneye benzeme çabasına girmesi endişelendirir. Annesinin takılarını takması belki rujunu sürmesi paniğe neden olur. Burada önemli olan ölçüde olduğu sürece sorun yoktur. Eğer oğlunuzda bu tarz sıkıntılar görüyor iseniz, • Çocuğunuzla olan ilişkinizi gözden geçirin. Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki annesinin yada babasının kıyafetlerini sürekli giyen çocuklar onalara bir şekilde yakın olmaya çalışmaktadır. Belki de bu şekilde sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. • Bazen de çocuklar anne babalarının kıyafetlerine özenirler. İpek bir gömlek yada kadifemsi pantolon belki de topuklu rugan bir ayakkabı ona cazip gelebilir. Dönem dönem olabilecek bu durumda bırakın giysin.. Evin içinde dolaşsın. Ancak burada önemli olan bunu sürekli değil dönemsel yapması.. • Genelde kadınsı davranışlar gösteren çocuklar çok fazla anneyle ya da bayanların içindedir. Model olarak anneyi gören çocuk onun davranışlarını örnek alır. Baba ve oğul erkeksi faaliyetlerde bulunun. Beraber maça gidin, balık tutun hatta babanın arkadaşları ile yaptığı iş dışı etkinliklere katılmasını sağlayın. • Baba oğul tamir yapın, arabayı yıkayın.. Beraber babanın işyerine gidin. Babanın masasını dolabını iş araç gereçlerini hatta arkadaşlarını tanıştırın. Babayla beraber olabilecek ortam ve zaman yaratın. • Sadece baba değil mümkünse yakın çevreden (akraba yada güvenilir dostunuzdan) ona erkek modelini sevdirecek, özendirecek kişilerle beraber olmasını sağlayın. Sıcak, saygılı ve güvenli bir erkek ilişkisi kurmak benliğinde daha kalıcı etki yapar. • Oğlunuz kadınsı davranışlar gösterdiğinde kesinlikle kızmayın, cezalandırmayın. Bu davranış onda daha fazla özentiye neden olur. Ancak bu seferde sizden gelecek tepkiden çekindiği için gizli gizli yapacaktır. Gizli yapmanın getirdiği suçluluk duygusu ve korkuya neden olur. Bunu kafasında çok fazla büyüten çocukta da cinsellikte sapmalar gözlenebilir. • Erkeksi özelliklerini ödüllendirin, övün. Gurur duyduğunuzu ifade edin. Market poşetinizi taşıdığında yada evde bir şeyleri tamir etmeye çalıştığında bu özelliklerini vurgulayıcı cümleler kurun. Bu bahsettiklerimizi yaptığınız halde halen çocuğunuzda değişim olmadığını düşünüyorsanız bir uzman desteği almanızı öneririz. Pozitif Gelişim Özel Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz Kaynak: Milliyet
Yayın tarihi: 12.10.2009
2049
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.