Sağlık

Enfeksiyon ayları

Enfeksiyon ayları

Sonbahar aylarında çocuklarda sıklığı artan hastalıklar arasında gribal enfeksiyonlar, farenjit, sinüzit, bronşit ve zatürree yer alıyor.

Güncellenme tarihi:
Sonbaharın rutini Sonbahar mevsiminde özellikle de çocuklarda sıklığı artan hastalıklar arasında gribal enfeksiyonlar, farenjit, sinüzit, bronşit ve zatürree yer alıyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi'nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kaya, bu hastalıkların mevsim geçişlerinde ısı farklarının çok olduğu sonbahar aylarında arttığını söyledi. Gribal enfeksiyon sonbaharda başlıyor En sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonudur. Mevsim geçişlerinde, kapalı ortamlarda hızla yayılırlar. Çocuklarda ortaya çıkan şikayetler 2-3 haftaya kadar uzayabilir. Gribal enfeksiyonlar şu belirtilerle ortaya çıkıyor: - Burun tıkanıklığı - Kuruma - Önce şeffaf sonra yeşilimsi hale gelen burun akıntısı - Önceleri hafif ateş - Halsizlik, kırgınlık - İştahsızlık, yorgunluk - Eklem, kas ağrıları - Balgamlı öksürük Çocuk dilini çözmek önemli...
Yayın tarihi: 16.10.2008
3467
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.