Sağlık

Doğru çocuk doktoru seçme taktikleri

Doğru çocuk doktoru seçme taktikleri

Günümüz çocukları çürük elma gibi. Her karşılaştıkları virüs karşısında hemen teslim oluyorlar. Bu nedenle ilk beş yıl sık sık, ikinci beş yıl aralıklarla görüşeceğiniz çocuk doktorunu belirli kriterler etrafında seçmenizi öneririm.

ÇEVRENİZİN GÖRÜŞLERİNE DİKKAT

Eş seçerken nasıl ince eleyip sık dokuyorsanız, çocuğunuzun doktorunu seçerken de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. Eş adayınız hakkında çevrenin görüşleri ne kadar doğru ise (tabii siz körü körüne aşıksanız, olumsuz hiçbir eleştiriyi kabul etmezsiniz, gider körü körüne evlenilmeyecek adamla evlenirsiniz) çocuk doktorları konusunda da çevrenizin görüşlerini dikkate almalısınız. Deneyim önemli bir ayrıntı. Ayrıca çocuk doktorundan beklentilerinizi iyi belirlemelisiniz. Belki bu yazı çocuk doktorlarını kızdıracak ama 8 aylıktan itibaren, her yıl en az 6 kez krup olan, alerjisi nedeniyle yılın her ayında antibiyotik içen bir çocuğum var. Bunun anlamı çok açık. Krup olduğu geceler, acil servislerde çeşit çeşit doktorlarla tanışma imkanım oldu. Ancak şunu gördüm, ben otuza yakın doktor içinde yalnızca ikisine güveniyorum. Biri, üç günlükten itibaren çocuğumun her noktasını iyi tanıyan, belki başka bir çocuk için hiç gerek olmayan bir ilacı, Nehir'in hassasiyet noktalarını iyi bildiği için, ağır bir tablonun oluşmasını engelleyen Dr. Sevinç Akarçay, diğeri de bir acil ortakulak iltihabı nedeniyle tesadüfen tanıdığımız Dr. Necdet Ertop. Dr. Necdet Ertop sayesinde Nehir, 3,5 yaşından beri krup olmuyor. Siz de güvenebileceğiniz bir doktor bulun. Güveninizi kazanana kadar doktorunuzdan şüphe edin.

DOKTOR TIP DÜNYASINI TAKİP ETMELİ

İlaçların ne işe yaradığını anlatan, Eczacılar Odası tarafından hazırlanan Tüm İlaç Rehberinden bir tane edinmenizi öneririm. İki bin sayfaya yakındır, kalındır, gözünüzü korkutmasın. Ya da kullanacağınız her ilacın prospektüsünü baştan sona birkaç kez okuyun. Verilen ilacın yan etkilerini, doktorun koyduğu teşhise uygun olup olmadığından bu şekilde emin olabilirsiniz. Ayrıca muayene sırasında doktorun dalgın olup olmadığına, hastalığa yönelik dikkatli bir inceleme yapıp yapmadığına da dikkat etmelisiniz. Sonuçta yorgunluk, çok sayıda çocuk muayenesi, stres, yanlış teşhis konulmasına neden olabilir. Ayrıca doktorunuzun literatürü takip edip etmediğini, yeni gelişmelerden haberdar olup olmadığını da öğrenin. Tıp dünyası hızlı ilerliyor, literatürü takip eden doktorunuz sayesinde efsane haline gelen bazı tedavilerin peşinden koşmamış olursunuz.

İletişimleri iyi olmalı

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsan doktoruyla iletişimi çok önemli. Bebeklik döneminde sizin yardımınızla muayene olurken büyüdükçe, siz muayeneyi izleyen pozisyonunda olursunuz.

Doktor seçerken bunlara dikkat

Doktorunuzdan beklentilerinizi iyi belirleyin

Çevrenizin görüşlerine kulak verin

Güveninizi kazanana kadar doktorunuzdan şüphe edin

İlaçların prospektüsünü baştan sona birkaç kez okuyun

Doktora giderken kafanızdaki soruları bir liste yapın

Kafanızdaki soruların tümünün yanıtını almadan muayene odasını terk etmeyin

Doktorunuzun çocuğunuzla iletişimini iyi gözlemleyin

Sizin aldığınız negatif elektrik çocuğunuzu da olumsuz etkileyecektir, unutmayın

Çocuğunuz küçükse muayeneye bir yakınınızla gidin

Kaynak: Kelebek
Yayın tarihi: 24.06.2004
1352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.