Sağlık

Diyabetli çocuklara "İnsülin Bankası"

Diyabetli çocuklara "İnsülin Bankası"

Marmara Üniversitesi (MÜ) Hastanesi Çocuk Diyabet Merkezi'nde, sosyal güvencesi olmayan diyabetli çocuklara ücretsiz insülin sağlamak amacıyla, "İnsülin Bankası" oluşturuldu.

İnsülin, diyabetli çocukların yaşamlarını sürdürebilmeleri için her gün almaları gereken bir ilaç. İlacı çeşitli nedenlerle alamayan çocuklarda diyabet komasına kadar giden çeşitli olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle insülin alamayan çocukların tedavilerinin aksamaması için hayırsever diyabetli hastaların bağışladığı insülinlerle bir banka oluşturulduğunu belirten MÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Bereket, ihtiyacı olan tüm çocukların uygulamadan yararlanabileceğini söyledi.

Türkiye'de önemli ölçüde ilaç israfının yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Bereket, diyabetli hastalarda zaman zaman kullanılan insülin cinsinde değişiklikler yapıldığını ve hastaların elindeki kullanılmayan insülinlerin çöpe atıldığını hatırlatarak, "Oysa bu insülinler başka bir hastada kullanılabilir. Yapmaya çalıştığımız sadece israfı önlemek ve ihtiyacı olmayandan alıp, ihtiyacı olana vermek" dedi.

"İnsülin Bankası"nın, diyabetli hastalar arasında bir dayanışma olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bereket, ücretsiz insülin almak isteyen ihtiyaç sahipleri ya da bağışta bulunmak isteyenlerin, MÜ Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Merkezi'ne başvurmalarını veya (216) 327 10 10'dan dahili 716 numaralı telefonu aramalarını istedi.
Yayın tarihi: 04.03.2004
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.