Sağlık

Çocukluktaki taciz beyinde değişime yol açıyor

Çocukluktaki taciz beyinde değişime yol açıyor

Çocukluk döneminde tacize uğrayan ve daha sonra intihar eden kurbanlarda tacizin beyinlerinde genetik değişime yol açtığı ortaya çıktı.

Güncellenme tarihi:
Taciz kurbanı, intihara meyilli kişilerin beyin hücrelerini çalıştıran proteinleri yapan RNA geninde değişiklik gözlendi. Biyolojik etkileri var Araştırmacılar, bu keşifle çocuklukta taciz ve ihmalin insanlarda biyolojik etkileri olabileceğini gösterdiğini belirledi. Bu tespit ayrıca, intihar eğilimi yüksek kişilerin bulunması, tedavi edilmesi ve gelecekteki intiharların önlenmesine de yardımcı olabilecek. Montreal'deki McGill Üniversitesi'nden Moshe Szyf ve meslektaşları, intihar etmiş, çocukluk dönemlerinde tacize uğramış ya da ihmal edilmiş 18 erkeğin beynini inceledi ve buradan elde ettikleri verileri başka nedenlerden hayatını kaybetmiş ve tacize uğramamış diğer 12 erkeğinkiyle karşılaştırdı. Genetik yapısında değişiklik Araştırma sonucunda, 18 intihar kurbanının tamamının genetik yapılarında değişiklikler tespit edildi. Bu değişikliklerin genlerin kendilerinde değil, ancak hücreleri çalıştıran proteinleri yapan ribosomal ribonükleik (RNA) geninde olduğu belirtildi. Bu değişikliklere genleri devreye sokan ve çıkaran "metilleme" (methylation) adı verilen bir kimyasal sürecin de dahil olduğu kaydedildi. Müdehale de bulunulmalı mı? Szyf, yaptığı açıklamada, geriye kalan sorunun, bilim adamlarının teşhis testleri geliştirip geliştiremeyeceği ve bu değişikliklerin olmaması için müdahalede bulunup bulunamayacağı olduğunu ifade etti. Çocuğun dünyasını anlamak zor değil! Foto galeriler ile onları daha iyi anlayabilirsiniz... Tıklayın!
Yayın tarihi: 13.05.2008
669
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.