Sağlık

Çocukların da sesi var

Çocukların da sesi var

Çocuklar, gazetede siyasilerin çocuklara "seçmen" olmadıkları için ilgi göstermediğini söylüyorlar ve seçmenleri işbirliğine çağırıyorlar.

Çocuklar Ankara'da siyasilere seslerini duyurmak için bir gazete çıkardı. "Eksi 18" gazetesini çıkaran çocuklar, siyasilerin çocuklara "seçmen" olmadıkları için ilgi göstermediğini söylüyorlar ve seçmenleri çocuklarla işbirliğine çağırıyorlar.

Çocukların gazetesi
Siyaset kenti Ankara'da yaşayan çocuklar Çocuk Haklarını Tanıtma, Yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği'nin de (Gündem: Çocuk!) katılımıyla "Eksi 18" diye bir gazete çıkarttılar.

"Eksi 18" gazetesi yayın kurulu bugün Ankara'da İnsan Hakları Anıtı önünde düzenledikleri basın toplantısıyla gazeteyi tanıttılar.

Seçmen olmadıkları için siyasetçilerin gündeminde olmadıklarını söyleyen çocuklar eğitim sisteminin bir parçası olmak dışında "otoriteye" ve "şiddete" maruz kalan, ifade özgürlüğü sorunları yaşan bireyler olduklarını ifade ettiler.

İlker Işıkçı (16, Çağrıbey Anadolu Lisesi:)
"Gündem: Çocuk! Derneği'yle beraber çalıştık. Çocuklar bu proje için birbirini buldu. Mesela beni bir arkadaşım çağırdı, ben bir arkadaşımı çağırdım. Çocukların bence en önemli sorunları okulda şiddet, uyuşturucu, sigara bağımlılığı, sokağa itilmiş çocuklar."

"Seçmen ve çocuk işbirliği gerek"
Gazetenin sayfalarından logosuna kadar her şeyi arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarını söyleyen İlker,"Seçmen ve çocuk işbirliği sağlanmalı. Politikacı seçmenin çocuğuna önem veren partiye oy verdiğini bilmeli" dedi.

"Çocukların eğitim sisteminden başka sorunları da var. Siyasetçiler çoğunlukla çocuk üstünden propagandalarını yapmak istiyorlar, bizi gelecekteki seçmenler olarak görüyorlar. Çocukların okullarda şiddete eğilimlerinin arttığı gibi bir gerçek var."

"OKS asalak bir sistem"
OKS'de bu yıl yaşanan soruna da değinen İlker "OKS tamamen yanlış bir sistem. Gelişimini tamamlamamış bir çocuğu böyle bir sınava sokmak çok asalakça bir tutum."

Çağrı gazetenin ilk sayfalarında "ne istediklerini ve neden istediklerini" yazdıklarını son sayfada da sorunlarını sıraladıklarını söyledi.

Ozan Yiğit (15, Aydınlık Evler Anadolu Lisesi):
"Gazetede sorunlarımızı ve taleplerimizi yazdık. Tüm gazeteyi 1 ay içinde hazırladık. Çocukların sorunları eğitim sistemine indirgeniyor. Çocuklar "seçmen" olmadıkları için siyasilerin gündeminde yer almıyor."

Çocuk Hakları Bildirgesi'ne göre 18 yaşına kadar bütün bireylerin çocuk olduğunu anımsatan Ozan, "biz çeşitli başlıklar altında değerlendirilmek değil, birey olarak görülmek istiyoruz" dedi.

Ersin Bıçak (15, Ellinci Yıl Lisesi):
"Çocukların en büyük sorunlarından biri eğitim sistemi ama tek sorun bu değil. Sosyal sorunlarımız var. Şiddet, otorite altındayız, ifade özgürlüğü sorunumuz var. Okulda istediğimiz gibi düşüncelerimizi aktaramıyoruz. Onlar bizi susturuyorlar, şiddet uyguluyorlar."

OKS sınavına da değinen Ersin, "OKS'deki yanlış hesaplamanın bu yıl çocuklar üzerinde nasıl bir etki yarattığını anlayabiliyorum ben de OKS de haksızlığa uğramıştım" dedi.

"Siyasiler seçmen olmadığımız için bizi kale almıyorlar. 'Çocuk düşünemez' diyorlar."

Coşku Deniz Arslan (15, Aydınevler Anadolu Lisesi):
"Siyasetçiler seçmen olmadığımız için bizimle ilgilenmiyorlar. Bence OKS büyük sorun Ben 1 yıl boyunca ders çalışmaktan başka bir iş yapmadım. Ailem beni dershaneye gönderdiği için onların yüzünü kara çıkarmamak istiyordum. Ailemle ve arkadaşlarımla diyalog kurmakta zorluk çektim.

Nilüfer ZENGİN
BİA Haber Merkezi
Yayın tarihi: 20.07.2007
593
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.