Sağlık

Çocukların beslenme çantasına neler konulmalı?

Çocukların beslenme çantasına neler konulmalı?

Okullar açıldı, çocuğunuz öğlen yemeklerini beslenme çantalarından çıkanlarla yemeye başladı. Peki günün büyük kısmını okulda geçiren çocukarın ideal beslenme çantaları nasıl olmalı?

Anadolu Üniversitesi Mavi Hastane Diyet ve Beslenme Uzmanı Nazan Unay, beslenme çantalarına konan yüksek kalorili besinlerin kahvaltının yerini tutmadığını söyledi.

Unay, özelikle büyüme çağındaki çocukların gelişimlerini normal olarak tamamlayabilmesi için okula götürülen beslenme çantalarının iyi hazırlanması gerektiğini belirterek, ailelerin, ''süt, yoğurt, meyve, az yağlı kek, kurabiye ile ceviz ve fındık'' gibi kalori değeri yüksek besinleri tercih etmesi gerektiğini söyledi.

Vücudun gelişme döneminde yüksek oranda enerji harcadığına dikkati çeken Unay, bu sürede bağışıklık sistemi şekillenen çocukların ailelerine, 3 ana öğün ve 1-2 ara öğün şeklinde yemek yedirmelerini tavsiye ettiklerini bildirdi.

Unay, yeterli ve dengeli beslenmenin bebeklikten itibaren şişmanlık oluşumunu engellediğini, sağlıklı ve uzun yaşamın güvencesi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:''Beslenme çantalarındaki yüksek kalorili besinler kahvaltının yerini tutamaz. Bu konuda en büyük görev aileye düşmektedir. Çocuklara mutlaka kahvaltı alışkanlığı kazandırmak gerekir. Çocuk öğle yemeği için eve gelecekse ara öğünler hafif tutulmalıdır. Salam ve sucuk gibi katkı maddesi içeren yiyeceklerden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Tost yapılması gerekiyorsa peynirli tost tercih edilmelidir.'' Yetişkinler ve çocuklara, sabah kahvaltısında çay içmelerini tavsiye etmediklerine de değinen Unay, çayın yemekten önce ve sonra en az 1.5 saat aranın ardından içilmesini önerdiklerini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 23.09.2004
1927
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.