Sağlık

Çocuklarımız Hasta

Çocuklarımız Hasta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı`nca, Ümraniye ve Kadıköy İlçeleri`nde sağlık taramasından geçirilen 17 ilköğretim okulundaki 5 bin 455 öğrenciden, 3 bin 338`in de sağlık problemi belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, "İstanbullu Paylaşıyor" kampanyası çerçevesinde Ümraniye ve Kadıköy`de 17 ilköğretim okulunda 5 bin 455 öğrenci sağlık taramasından geçirildi.

Tarama sonucunda sağlık sorunu saptanan 3 bin 338 öğrenciden 1888`i uzman hekime sevkedilirken, 1450 öğrenci de ayakta tedavi gördü. Kontrolden geçirilen öğrencilerin 26`sında bit ve uyuz saptanması ise dikkat çekti.

Uzman hekime sevkedilen öğrencilerin sayısı ve belirlenen rahatsızlıkları şunlar:


Üst solunum yolu enf. 448
Göz 278
Diş 175
Kansızlık, vitaminsizlik 164
Çocuk hastalıkları 156
Kulak-burun-boğaz 155
Bağırsak paraziti 136
Alerjik bozukluk 73
Alt solunum yolu enf. 44
Fiziksel özür 43
Kronik hastalıklar 42
Psikiyatrik bozukluk 33
Bit ve uyuz 26
İdrar yolu enfeksiyonu 25
Cilt enfeksiyonları 21
Öğrenme güçlüğü 21
Kalp rahatsızlığı 17
Fizik tedavi 14
Ortopedi 9
Konuşma zorluğu 8


-DR. ÇİFTÇİ`NİN DEĞERLENDİRMESİ-

Sağlık İşleri Müdür Yardımcısı Dr. Aylin Çiftçi, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan sağlık taraması sonuçlarına göre, sağlık sorunu saptanan çocuk sayısının çok ciddi bir rakam olduğunu belirtti.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsim nedeniyle artış gösterdiğini ifade eden Dr. Aylin Çiftçi, şunları söyledi:

"Diş ve göz hastalıkları ailelerin maddi imkansızlıklar ve sosyalgüvence yokluğu nedeniyle büyük problem. Bağırsak parazitlerinin çok fazla olması özellikle çocukların yaşadığı mekanlarda tuvaletlerin temiz tutulmadığını ve çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılmadığını gösteriyor. Kansızlık da büyük bir rakam. Bu çocuklarda halsizlik, tembellik ve gelişme geriliği yapıyor, anlamayı güçleştiriyor. Bu sonuçlar sağlıksız bir toplum yetiştiğinin göstergesi."

Dr. Çiftçi, psikiyatrik bozuklukların da genelde ergenlik çağındaki ortaokul çocuklarında aile yapısı, ilgisizlik ve bilinçsiz yaklaşımdan kaynaklandığını belirtti.

Ailelerin çocuklarına gösterecekleri az bir ilgiyle bu hastalıkların kronikleşmesini ve büyümesini önleyebileceklerini kaydeden Dr. Çiftçi, "Genel olarak bu çocukların ailelerinin maddi durumu iyi değil, kalabalık aileleri var. En az 5 kardeşler, baba da işsiz, hasta ya da rahatsız" dedi.
Yayın tarihi: 09.01.2002
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.