Sağlık

Çocuklarda tatil sendromuna dikkat!

Çocuklarda tatil sendromuna dikkat!

Uzmanlar uyarıyor: 'Tatil, çocuğun dinlenmesi, eğlenmesi için ayrılan bir zaman dilimidir. Çocuk bu zamanı dilediği gibi özgürce kullanmalıdır.'

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güler, Türkiye'de kuşaklar arasındaki anlayış farkından dolayı okulların tatil olmasıyla birlikte öğrencileri "Tatil Sendromu" nun beklediğini söyledi.

Pedagojik anlamıyla ara dönem tatilinin çocukların dinlenmesine ilişkin bir eğitim olgusu olduğunu belirten Güler, Türkiye'de ise bunun tam tersinin yapıldığını belirterek, "İki haftalık sürede çocuklara verilen ödevler yüzünden tatil işkenceye dönüşmektedir" diye konuştu.

Güler, velilerin, "Sevilen çocuk başarılı bir karne getirmelidir. Bunca verilen emeğe karşı çocuğun başarısızlığına başkaları ne der? Komşuların çocukları ders çalışıyor, bizimki oyun oynuyor. Başarılı olmak için her gün şu kadar test çözmelisin" mantığı ile hareket ettiğini ifade ederek, "Çocuklar bu girdapta veliler tarafından yarışatı konumuna sokuluyor. Bunun sonucunda da istenmeyen üzücü olaylar yaşanıyor" dedi.

Uzmanlardan velilere öneriler

-Tatil, çocuğun dinlenmesi, eğlenmesi için ayrılan bir zaman dilimidir. Çocuk bu zamanı dilediği gibi özgürce kullanmalıdır.

-Tatilde öğrenciye kesinlikle ev ödevi verilmemelidir. Çağdaş anlamda hiç bir zaman ödev verilmemelidir. Öğrenciye araştıracağı konuların ip uçları sınıf ortamında verilmelidir.

-Çocuğun serbest zamanı oyun oynama, sorma-bilme-düşünme gibi yaratıcı yönlere yönlendirilmelidir.

-Karne ile ilgili yargılamaya, başkaları ile karşılaştırmaya gidilmemelidir. Bu konudaki olumsuz yargılar çocuğun tüm yaşamını karartabilir. Çocuğun okulu bitse bile uyumsuz bir kişilik onu yaşamı boyunca rahatsız edebilir.

-İnsan yaşamının en zor dönemi öğrencilik yıllarıdır. Öğrenciliği,öğretmenini unutan çok az insan vardır. Öğretmen taklitleri, kopya çekme yöntemleri yıllarca dillendirilir. Öğrencilik yaşamın kendisidir. Onu yaşanabilir kılmak her yönetici, öğretmen, ana babanınbirincil ödevidir.
Yayın tarihi: 12.01.2004
684
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.