Sağlık

Çocuklarda sinüzite dikkat!

Çocuklarda sinüzite dikkat!

Çocuklarda 2-3 yaşlarından sonra sinüsler görülmeye başlıyor.

Sinüzit, burnun her iki tarafında, arkasında ve alında yer alan ve içinde hava boşlukları bulunan kemik yapılarının iltihaplanması sonucu oluşuyor.
Mikrop, bakteri, virüs ve mantarlar sinüzit oluşumuna yol açabiliyor. Soğuk havaların sinüzitin gelişimine zemin hazırladığını belirten uzmanlar, hava kirliliğini de önemli bir neden olarak gösteriyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Anlar, soğuk havalarla birlikte çocuklarda sinüzit oluşumunda artış görüldüğünü söyledi. Anlar: "Sinüzit olan çocuklarda sık baş ağrısı, gözlerin etrafında ağrı,geniz akıntısı, öksürük, burun kanaması, ateş, iştahsızlık, ağız kokusu, sabahları mide bulantısı ve bazı hastalarda kusma görülmektedir. Gece yattıklarında boğmacaya benzer öksürük nöbetleri görülebilir. Sinüzitin kesin tanısı için radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulmalı ve tedaviye bir an önce başlanmalıdır." diye konuştu.
Yayın tarihi: 12.12.2003
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.