Sağlık

Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatları

Çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatları

ENT Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz uzmanlarından Op. Dr. Orhan Altıntaş “Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları” hakkında aydınlatıcı bilgiler veriyor.

Güncellenme tarihi:
bademcik ameliyatı

Tedavi edilmediğinde; çeşitli romatizmal hastalıklara, işitme kayıplarına, böbrek yetmezliklerine ve ciddi kalp hastalıklarına neden olabilen bademcik ve geniz eti, özellikle çocukluk çağı başta olmak üzere en çok yapılan ameliyatlar arasındadır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler sayesinde, yapılan ameliyatların tekniği de gelişmiştir. Özellikle lazer tekniğinin kullanılması, ameliyatları tümüyle değiştirmiş ve pek çok yeni açılım sağlamıştır.

Bademcik ve geniz eti ameliyatlarında, lazer tekniğinin devreye girmesi, radyo frekans, kobülasyon ve termal welding denilen yöntemlerin kullanılması ameliyatları tümüyle değişmiştir ve birçok avantaj sağlamıştır.

Bademcik ve geniz eti ameliyatları, genel anestezi altında yapılmalıdır.

Bademcik ameliyatları çok özel durumlar dışında genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Daha önceleri lokal anestezi uygulanarak da yapılabilen bu ameliyatlar genel anestezideki gelişmeler, ameliyathane imkanlarının artması, yeni teknolojilerin kullanılması ile genel anesteziyi rutin hale getirmiştir.

Yapılan bademcik ameliyatlarının büyük çoğunluğu halk arasında lazer olarak adlandırılan termal welding sistemiyle yapılmaktadır. Bademcik dokusunu normal bıçakla ya da makasla kesmek yerine yeni cihazları kullanarak, alınacak dokuyu kanatmadan kesmek veya çıkartmak mümkündür. Bu yöntemin en önemli avantajı ise kanama olmaması ve bademciğin tamamen alınmayacağı durumlarda bir kısmını çıkartmaya olanak sağlamasıdır. Geniz eti ameliyatında da benzer modern yaklaşımlar vardır. Kobulasyon ya da radyo frekans kullanılabilir. Fakat bademcik ameliyatlarındaki kadar fazla bir üstünlüğü yoktur. Şimdilik geniz eti ameliyatında klasik yöntem uygulanarak da aynı sonuçlar alınmaktadır.

 

Çocuklarda öksürük nedenleri!

Yayın tarihi: 22.03.2012
3425
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.