Sağlık

Çocuklara cep telefonu yasaklansın!

Çocuklara cep telefonu yasaklansın!

İngiltere'de 7-10 yaşındaki çocukların 4'te 1'i cep telefonu sahibi olunca, uzmanlar araştırdı ve uyardı: 'Cepler zararlı radyoaktif etkileri var. Çocuklara yasaklansın.'

DAILY Mirror Gazetesi'nin haberine göre 7 Avrupa ülkesinden 12 araştırma grubu radyasyonun insan ve hayvan hücrelerine zararını inceledi.

4 yıl süren, AB'nin finanse ettiği araştırma sonucunda cep telefonlarından yayılan radyo dalgalarının küçüklerin DNA'larını bozabileceği, hücre değişikliklerine ve hatta yetişkinlerde bile genetik bozukluklara yol açabileceği ortaya çıkarıldı. İngiltere'de 7-10 yaşlarındaki çocukların yüzde 25'inin cep telefonu olması çok sayıda aileyi alarma geçirdi. Araştırma ekibinin başkanı Franz Adlkofer, 'Aslında ceplerin hücre değişikliğiyle gelen sağlık riski henüz bilinmiyor. Daha fazla araştırma yapılmalı, ancak önlem almak iyidir.

Cep telefonu çocuklara yasaklansın. Sadece olağanüstü durumlarda kullanmalarına izin verilsin' uyarısında bulundu. Cep telefonu üreticileri derneği ise bağımsız bilimsel araştırmalarda bir sağlık riski bulunmadığını hatırlattılar.
Yayın tarihi: 27.12.2004
817
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.