Sağlık

Çocuklar kalbi hasta doğmasın

Çocuklar kalbi hasta doğmasın

Kalp hastalıklı çocuk doğumunun önüne geçilebilmesi için öncelikle akraba evliliği yapılmaması, gebelik döneminde annenin enfeksiyona maruz kalmaması, ilaç kullanımı konusunda titiz olunması ve alkol alınmaması gerektiği bildirildi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi AnabilimDalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barlas Aytaçoğlu, yaptığı açıklamada, kalıtımsal geçişlerin söz konusu olması nedeniyle akraba evliliğinden kaçınmak gerektiğini, bu durumun doğumsal kalp hastalıkları açısından da önemli olduğunu söyledi. "Akraba evliliği kalbi delik çocuk doğum riskini artırıyor" diyen Aytaçoğlu, doğumsal kalp hastalıklarında genelde tek bir suçlu olmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Genellikle farklı bileşenler söz konusudur. Genetik özellikler yanında, gebelik döneminde annenin maruz kalacağı enfeksiyonlar, kullandığı bazı ilaçlar ve alkol alımı doğacak çocuğun kalp hastası olma riskini artırır. Daha önce doğumsal kalp hastası olan bir çocuk dünyaya getirmiş annelerde, ikincisinde risk iki kat artar. Ancak, tıbbi gelişmeler sayesinde kalp hastalısı olarak doğmuş ve tedavi edilmiş hastalar, erişkin yaşama ulaşıp sorunsuz doğum yapabilmektedir. Bu anne adaylarında kalp hastalıklı çocuk doğurma riski yirmide bir oranına kadar düşürülmüştür. Anne adayları mutlaka genetik danışmanlık almalıdırlar." Aytaçoğlu, doğumsal kalp hastalıklı çocukların beslenmelerinde ve kilo almalarında problem olacağından, gelişme geriliği görüldüğünü ve bunun da aile için büyük sıkıntı yarattığını belirterek, önceden önlemalınmasının büyük önemi bulunduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 25.06.2002
718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.