Sağlık

Çocuklar da sinüzit olur

Çocuklar da sinüzit olur

Sinüzit sadece büyükler için değil, çocuklar için de sorun olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, büyümüş geniz eti ve alerji, sinüzit yapan nedenlerin başında geliyor.

Dr. Esra Eryaman

Ayrıca burun içi eğriliği, burunda polip olması ve bağışıklık yetmezliklikleri de sinüzite yol açabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının doğru sürede, etkili tedavilerinin yapılması, alerjik çocuklarda alerjiye yönelik uygulamaların tam yapılması önemli. Büyümüş ve burunda tıkanıklık yapan geniz eti de bakterileri barındırması ve akıntı yapması nedeni ile sinüsleri etkiler.

Sinüzit çocuklarda da kronikleşebilir mi?

Çocuklarda görülen sinüzit, akut ve kronik olabilir. Akut sinüzitler 12 haftadan kısa bir süre içerisinde ilaç tedavisiyle ile iyileşirler. Kronik sinüzitlerde ise 12 hafta geçmesine rağmen şikayetlerde düzelme olmaz.

Belirtileri nedir?

Sulu veya koyu kıvamda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüz ağrısı, göz altında şişlik, hapşırık, kötü ağız kokusuna neden olan geniz akıntısı. Soğuk algınlığıyla ilgili şikayetlerin özellikle burun akıntısı ve öksürüğün, 10 günden fazla sürmesi, soğuk algınlığı şikayetlerinin normalden daha ağır seyretmesi önemsenmeli. Örneğin ateşin 39 dereceden yüksek olması, koyu kıvamlı burun ve geniz akıntılarının olması, göz çevresine ödem olması gibi.

Tanı nasıl konur?

Rutin kulak burun boğaz muayenesiyle tanı konur. Boğaz, geniz, burun içi ve kulak muayeneleri ayrı ayrı önem taşır. Endoskopik sistem sayesinde burun içinde sinüzlerin boşaldığı yolu görebiliyoruz. Sinüzitlerde bilgisayarlı tomografi kullanılmıyor. Ancak akut sinüzit teşhisinden çok medikal tedavi sonrasında iyileşmeyi görmek veya kronik sinüzit tanısını koymak için istiyoruz. MR ancak kafa içi veya göz komplikasyonu oluşturmuş (göz içi apse, beyin apsesi gibi.. ) sinüzitlerde isteniyor.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Akut sinüzit tedavisi en az 14 günlük antibiyotik tedavisi gerektirir. Beraberinde alerji varsa ona yönelik ek tedavi veya yardımcı burun açıcı ve akıntı söktürücü ilaçlar kullanılır. Tedavi sonrasında çekilen BT görüntüsünde sinüzit bulguları devam ediyorsa veya şikayetler geçmiyor ise kronik sinüzit olarak değerlendirilir. Bu durumda kronik sinüzite zemin hazırlayan faktörler incelenir. Büyümüş geniz eti, burun kemiğinde eğrilik, anomaliler ve alerji gibi.

Çocuklarda kronik sinüzitlere yönelik cerrahi müdahaleler büyüklere göre farklılık gösteriyor mu?

Evet, erişkinlere uyguladığımız endoskopik sinüs cerrahisini çocuklarda uygulamaktan sakınıyoruz. Öncelikle geniz eti operasyonu gibi basit işlemler ve iyi medikal tedavi ile sorunun çözmek gerekiyor. Bu müdahaleler ile akıntılar daha kolay boşaltılıp, sinüs kendini toparlayabilir. Ancak sinüzite neden olan diğer faktörlerin yokluğunda, sadece sinüslerin boşaldığı bölgeye yönelik minimal endoskopik cerrahi uyguluyoruz. Gelişmekte olan sinüse, burun içi ve yüz yapısında bir deformasyona neden olamamak için minimal müdahaleleri tercih ediyoruz.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 12.10.2004
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.