Sağlık

Çocuk kalbi ona minnettar

Çocuk kalbi ona minnettar

İstanbul'un ilk çocuk anjiyo ünitesi hayırsever Mediha Engizer'in bağışıyla yaptırıldı.

"Çocukların kalbindeki yapısal problemlerle ilgileniyoruz. Kalbi delik ya da damarı dar olabiliyor mesela. Bir apartmanın su borusu gibi... Borular uzun süre kullanılırsa zamanla kireçlenir. Erişkin kardiyolojisi yıpranmış damarlarla uğraşırken biz, apartmanın inşaat aşamasındaki sorunlu su borularıyla ilgileniyor gibiyiz..."

İstanbul için ilk
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Saltık erişkin ve çocuk kardiyolojisi arasındaki farkı böyle anlatıyor. Prof. Dr. Saltık'la hayırsever Mediha Engizer'in 1 milyon YTL bağışıyla yaptırılan, İstanbul'un ilk çocuk anjiyo ünitesini geziyoruz. Mediha Engizer Çocuk Kalp Kateterizasyon Laboratuarı resmen bugün açılıyor ama aslında hazirandan beri hizmette. Şu ana dek 100 hastaya tanı konmuş, 50 hasta tedavi edilmiş. Prof. Dr. Saltık çocuk anjiyo ünitelerinde giderek artan şekilde ameliyatsız tedavi yapıldığını ve bunun çok önemli olduğunu vurguluyor:

Her türlü soruna müdehale ediliyor
"Kalple ilgili her türlü anormalliğe kasıktan damara girerek müdahale edebiliyoruz. Kalbi delik bir çocuk düşünün. Ameliyat olsa bir hafta hastanede yatar. Göğsü açılır, kalbi durdurulur. Oysa burada yaklaşık bir saatte işlemi bitiriyoruz. Sabah evine, öbür gün okuluna gidiyor."

Peki Engizer'in bağışından önce çocuklar nasıl tedavi ediliyordu? Saltık, "Erişkin anjiyo laboratuarını haftada bir gün kullanıyorduk. Çoğu hastayı mecburen ameliyata yönlendiriyorduk" diyor. Bu şekilde haftada en çok dört hastaya bakabilirlerken sayı şimdi 15 olmuş.

'Çünkü çocuk para etmiyor!'
İstanbul, çocuk anjiyo ünitesine kavuştu ama eksikler hâlâ var. Öncelikli ihtiyaç, bir anestezi uzmanı ve solunum cihazı. Prof. Dr. Saltık çocukların 'şanssızlığını' şöyle anlatıyor: "İstanbul'da her yerde, çoğu özel hastanede anjiyo ünitesi var ama hepsi erişkinler için. Çünkü çocuk para etmiyor, kâr getirmiyor. Bir çocuk anjiyosu süresinde üç erişkin anjiyosu yapılıyor."

Ekin Kadir Selçuk / Radikal
Yayın tarihi: 07.01.2008
704
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.