Sağlık

Çocuğunuzun hastalığını okulundan gizlemeyin!

Çocuğunuzun hastalığını okulundan gizlemeyin!

Eğer çocuğunuzun astım, diyabet ve epilepsi gibi süreğen hastalığı varsa bu durumu sınıf ve rehberlik öğretmenleriyle paylaşmamak ölümcül bir hata olabilir.

Uzmanlar, okulda yaşanan acil bir durumda ilk müdahaleyi yapması gereken öğretmenin, çocuğa uygulanması gereken gereken ilkyardım bilgilerine ihtiyaç duyacağına dikkat çekiyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, anne ve babalarda daha çok çocuğun hastalığının gizlenmesi yönünde bir eğilim olduğunu belirtti. Bu yaklaşımın oldukça sakıncalı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Özlü, süreğen hastalığı olan çocukların, okul saatlerinde acil bir durum ortaya çıktığında kullanmaları gereken ilaçlarının, çocuğun çantasında ve yedeklerinin de okulda, öğretmenin kontrolündeki bir dolapta bulundurulması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar sigara dumanına maruz kalma, aşırı efor, diyeti bozan gıda alımı, yoğun stres gibi tetik faktörlerden öğrencinin uzak tutulması konusunda da aile, öğretmen ve okul yönetiminin işbirliği yapması gerektiğininde altını çiziyor.
Yayın tarihi: 25.09.2003
630
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.