Sağlık

Çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu?

Çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu?

Çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu? Aralık ayında Türkiye'de satışa sunulacak 'Test Cup' adındaki ve hamilelik testine benzeyen testle bu sorunun yanıtını bulmak kolaylaşacak.

İlköğretime indi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün her yıl düzenli olarak açıkladığı raporlar, uyuşturucuya başlama yaşının her geçen yıl daha da düştüğünü gösteriyor. Uyuşturucuyla ilk tanışma, neredeyse ilköğretim okullarına kadar inmiş durumda. Bu durum, başta aileler olmak üzere, toplumun bütün kesimlerini korkutuyor. 'Acaba benim çocuğum uyuşturucu kullanıyor mu?' sorusu, pek çok ebeveynin beynini kemiriyor.

İdrar örneği gerekli

Artık bu şüpheyi gidermenin bir yolu var. A Group tarafından ABD'den ithal edilen ve aralık ayında satışa sunulacak bir test, tıpkı hamilelik testi kadar kolay bir şekilde, idrar örneğinden uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığını tespit ediyor. Test Cup adını taşıyan bu alet, esrar, kokain, ekstacy ve diğer bazı uyuşturucuların vücutta olup olmadığını ortaya çıkarıyor.

Danışma hattı olacak

Çocuğunuzun idrarını tüpe koyup, üzerinde uyuşturucuların ismi yazan kartı bu numuneye batırıyorsunuz. Tıpkı hamilelik testi gibi, bir süre sonra beliren çizgiler, vücutta uyuşturucu olup olmadığını tespit ediyor. Fiyatı yaklaşık 50 milyon lira olacak testle birlikte, uyuşturucu konusunda bilinçlendirici bir broşür de verilecek. Aynı zamanda, testin müspet çıktığı durumlarda, aileleri yönlendirmek için bir de ücretsiz danışma hattı kurulacak.

Hüseyin KETEN/Kelebek
Yayın tarihi: 25.10.2004
1094
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.