Sağlık

Cinsel eğitime 3 yaşında başlayın

Cinsel eğitime 3 yaşında başlayın

Çocuğu cinsel konularda bilgilendirmeme ya da "ayıp olur" diye yanlış yönlendirmelerin çocuk üzerinde olumsuz etki yapıyor.

Güncellenme tarihi:
3 yaş önemli! Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevziye Toros, "çocuklara cinsel eğitimin 3 yaşından itibaren verilmesi gerektiğini" bildirdi. Toros, ebeveynlerin, çocuklara "kimsenin yanında soyunulmaması" ve "vücudundaki bazı bölgelerin kendisine has olduğu, bunların kimseyle paylaşılmaması" gibi bir takım düşünceleri aşılamaları gerektiğini belirtti. Ayıp olur demeyin! Çocuğu cinsel konularda bilgilendirmeme ya da "ayıp olur" diye yanlış yönlendirmelerin çocuk ve toplum üzerinde çok ciddi sorunlara neden olabileceğini vurgulayan Toros, bu konuda en önemli görevin ebeveynlere düştüğünü ifade etti. Toros, çocuklarda cinsel istismarın önemli bir sorun olduğunu, bu sorunla hastanelere başvuran çok sayıda hasta bulunduğunu belirtti. Toros, "Aileler, çocuklarıyla cinsel konuları konuşurken utanmamalı, aksi halde çocuklar bu bilgileri başka kişilerden yanlış şekilde de öğrenebilir. Bir çocuk, kendisine şefkatle ya da taciz amaçlı dokunan kişileri ayırt edemeyeceğinden, aileler temkinli davranmalı. Çocuğa, 'vücuduna dokunmak isteyen birisi ile karşılaşırsan, yardım iste' gibi telkinlerde bulunulmalı" dedi. Bu galerileri görmüş müydünüz?
Yayın tarihi: 18.03.2009
1674
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.