Sağlık

Bırakın dağınık kalsın!

Bırakın dağınık kalsın!

Etrafı karıştırdığı için sakın çocuğunuza kızmayın. Zeka gelişimi için, bırakın dağıtsın!

Çocukların zeka gelişiminde deneyimlerin çok önemli olduğunu, etrafı karıştırarak deneyim elde ettiklerini vurgulayan uzmanlar, özellikle annelerden bu konuda biraz daha esnek olmalarını istiyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Pediatrik Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Anlar, annelerin genellikle çocuklardan yetişkin gibi davranmalarını beklediklerini ve etrafı karıştırmalarına izin vermediklerini belirterek, şunları söyedi: "Annelerimiz genellikle çocuklarının yaramaz olmalarından ve etrafı karıştırmalarından şikayet ederler. (Orayı elleme, onu karıştırma, otur şuraya) gibi... Bunlar çocukların en çok duyduğu kelimeler. Aynı anne elinde tabak (aman o günkü alması gereken besini alsın, yoksa gelişemez, beyni gelişmez) diye çok iyi niyetli kaygılarla çocuğun peşinden koşar. Bir yaşına kadar iyi beslenmiş, anne sütü almış bir çocuk için ondan çok daha önemlisi, etrafı karıştırarak deneyim edinmesidir."

Çocuğunu zekasının deneyim elde edebilirse gelişebileceğine dikkati çeken Anlar, "Çocuk, etrafı karıştırarak, (bunu çekersem gürültüyle bir şeyler devriliyor, şuna dokunursam şunun burası soğuktur, burası serttir) gibi deneyimler elde edecek. Çocuğun zeka gelişimi için annelerin çocuklarının hareketli olmalarına, ortalığı karıştırmalarına izin vermeleri gerekir" diye konuştu.

Anlar, yurtdışında yapılan bir araştırmada, dağınık olan annelerin çocuklarının zeka gelişiminin daha iyi olduğunun gözlendiğini belirterek, annelerden çocuklarına biraz daha anlayışlı davranmalarını istedi.

Dağınıklıktan rahatsız olan annelere ise çocuklarına kolayca dağıtabilecekleri bir oda ayırmalarını öneren Anlar, diğer odalarda buna izin vermemelerini önerdi.

Sınırını bilmenin çocuğu mutsuz etmeyeceğini, aksine çocuğun kendisine dünyanın daha güvenilir bir yer olduğu şeklinde bir sınır çizeceğini ve onu mutlu edeceğini belirten Anlar, etrafı karıştırırken de çocuklara belirli sınırlar konulması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde çocuğun toplumda uyumsuz bir birey olarak yetişebileceğini ifade eden Anlar, belirtilen sınırların dışına çıkan çocuklara, çocukluklarına uygun ceza vermenin eğitimi için önemli olduğunu, ancak verilen cezalarda mutlaka tutarlı olunması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 04.01.2004
1352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.