Sağlık

Bilgisayardan önce arkadaş lazım!

Bilgisayardan önce arkadaş lazım!

Çocuğunuzun duygusal zekasının gelişimini hiç küçümsemeyin. Duygusal zekayı geliştiren ise arkadaşları ve onlarla oynadıkları küçük basit oyunlar. Uzmanlar ne diyor..?

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Üre, anne ve babalara çocuklarına bilgisayar almak yerine, onların duygusal zekalarını geliştirmek için ''iyi bir arkadaş'' bulmalarını önerdi.

Doç. Dr. Üre, internet ve bazı bilgisayar oyunlarından, gelişme çağındaki çocukların olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bilgisayarların, topluma yabancılaşma ve sosyal hayata sırtını dönmeye zemin hazırladığını belirten Üre, ''Bu dengeyi çok iyi ayarlamak gerekir. Anne ve babalar çocukları için gelişmiş bilgisayarlara yatırım yapmak yerine, önce onun duygusal zekasının gelişmesine katkıda bulunacak arkadaş bulmalıdırlar'' dedi.

Son yıllarda bütün dünyada bireylerin gelişiminde ''duygusal zekanın'' önemli rol oynadığının anlaşıldığına ve bu konudaki çalışmaların yoğunlaştığına dikkat çeken Ömer Üre, duygusal zekanın insanların sosyal hayata ilişkin davranışları üzerinde belirleyici rol oynadığını vurguladı.

DUYGUSAL ZEKANIN ÖNEMİ

Üre, duygusal zekanın mutlu bir hayatın anahtarı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Ahlak, moral ve eğitim gibi kavramlarla ilişkili olan duygusal zeka, insanların başkaları ile olumlu ilişkiler kurarak, kendini diğer insanların yerine koyabilme becerisi ile ölçülüyor. Bunun için çocukların güçlü sosyal ilişkiler ve dostluklar kurmasına yardımcı olmak gerekir. Örneğin, duygusal zekası gelişmemiş biri, bir çocukla konuşamaz, sosyal hayatta rahat iletişim kuramaz, yaptıklarının sonuçlarını başkaları açısından düşünemez. (Seni seviyorum) demenin birçok yolu vardır. İşte duygusal zeka, bunu nasıl dediğimizle, ifade tarzımızla ilintilidir. Birisi, bir yeri sorduğunda (Kör müsün, işte orada) demekle, (senin yerinde olsam, bir de şuraya bakardım) demek farklı şeylerdir. Bu farkı yaratan da duygusal zeka gelişiminin düzeyidir.''

Anne ve babaların çocukların başarısının sadece zeka gelişimi ile ilgili olduğunu düşünerek yanıldıklarını ifade eden Üre, her şeyden önce ebeveynlerin, çocuklarını duygusal zekalarını geliştirecek sosyal aktivitelere yönlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 09.04.2002
819
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.