Sağlık

Biberonla beslenen bebeklerin uykusuna dikkat!

Biberonla beslenen bebeklerin uykusuna dikkat!

Uzmanlar, biberonla beslenen bebeklerin anne babalarıyla aynı yatakta yatmalarının tehlikeli olduğunu belirtiyor...

İngiliz bilim adamları, biberonla beslenen bebeklerin anne babalarıyla aynı yatakta yatmalarının tehlikeli olduğunu, ancak emziren annelerin, yatakta bebekleriyle doğru pozisyonda uyuyabildiklerini bildirdiler.

The Times gazetesinin haberine göre, Durham Üniversitesi´nden antropolog Helen Ball başkanlığında yapılan araştırmada, emziren annelerin, içgüdüsel olarak uyurken yanlarındaki bebeklerini göğüs hizasında tuttukları ortaya çıktı.

Emzirmeyen ve bebeklerini biberonla besleyen annelerin uyurken bebeğe sırtını dönebildikleri ya da bebeği kendi baş hizasına yastığa çekebildikleri gözlendi. Ball, bebeklerin anneleriyle aynı yatakta yatmaları konusunda yıllardır tartışmalar bulunduğunu hatırlattı ve araştırma ile en doğruyatış pozisyonunu bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ball, en doğru uyku pozisyonun, annenin bebeği yatarak emzirdiği pozisyon olduğunu, bu sayede annenin baş, göğüs ve bacaklarıyla bebeğin etrafında adeta koruyucu bir halka oluşturduğunu söyledi. Anne babaların neredeyse yarısı doğumdan sonra ilk ay, yaklaşık 3´te 2´si de üçüncü aydan itibaren bebeği kendi yataklarına alıyor.
Yayın tarihi: 26.02.2003
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.