Sağlık

Beyin tümörüyle, virüs arasında bağlantı

Beyin tümörüyle, virüs arasında bağlantı

Çocukların yüzde 65`ine 14 yaşına kadar bulaşan bir virüsün, gençlerde yaygın olarak görülen kötü huylu beyin tümörünün oluşmasına yol açabildiği bildirildi.

Journal of National Cancer Institute`da yayınlanan araştırmada, bilim adamları, John Cunningham adlı bir hastanın isminin baş harfleriyle adlandırılan JC virüsü proteinlerinin, çocuklardan alınan beyin tümör örneklerinin yüzde 20`sinde bulunduğunu belirttiler.

Araştırmayı kaleme alan Kamil Halili, tümörde bu virüsün bulunmasının, virüsün tümör oluşumundaki rolünü gösterdiğini söyledi.

Temple üniversitesinde çalışan Halili, daha önceki laboratuvar çalışmalarının, JC virüsünün farelerde kansere, maymunlarda da beyin tümörlerine yol açabildiğini gösterdiğini hatırlattı.

"Neutropic Polyomaviruses" adlı virüs grubunda yer alan JC, havadan alınarak üst solunum yollarına bulaşıyor.

Hastanın bağışıklık sistemi zayıflamadıkça, virüs herhangi bir hastalığa yol açmıyor. Bu kişilerde JC, PML olarak bilinen öldürücü beyin hastalığına sebep olabiliyor.

Halili, ellerindeki verilerin, JC virüsünün çocuklarda en yaygın görülen beyin kanserinin gelişmesinde de rol oynadığını gösterdiğini söyledi.

Bu kanser türü, her yıl 15 yaşın altındaki her 200 bin çocuktan birinde görülüyor. Tedavisi çok güç olan bu kanser, genellikle hastanın ölümüne yol açıyor.

Halili, JC`nin beyin tümörü üzerindeki etkisinin kesin olarak kanıtlanması halinde, virüse karşı aşı geliştirilebileceğini söyledi.

Araştırmanın yalnızca 20 örnek üzerinde yapılmasının, virüs-kanser bağlantısı olduğunu söyleyebilmek için yetersiz olduğu da bazı bilim adamlarınca belirtiliyor.
Yayın tarihi: 20.02.2002
810
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.