Sağlık

Bebeklere şiddet

Bebeklere şiddet

Dünyanın yeni derdi, çocuklarda şiddet. Başta televizyon çevrede gördüğü hiddeti dışa vuran minikler, artık ayılarla değil silahlarla oynuyor Çocuklara karşı ve çocuk yaşta şiddet olaylarında ciddi bir artış var.

10 Nisan 1998'de babasının silahını okula getiren Atrene adlı 11 yaşındaki Fransız çocuk, arkadaşına silahın boş olduğunu söyleyerek tetiği çekmesini istemiş, silahın patlamasıyla kanlar içinde yere yığılmıştı. Arkansas'daki olayda ise 11 ve 13 yaşlarındaki iki çocuk, öğretmenleri ve beraberinde 4 kişiyi daha öldürerek, sınıftan 10 kişiyi de yaralamıştı.

--------------------------------------------------------------------------------
Bebek odası loş olmalı
Geceleri bebeklerin yakınlarında açık bırakılan ışık, ilerleyen yaşlarda kalıcı görme bozukluklarına neden oluyor. Amerika'da 479 çocuk üstünde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bebeklerin göz kapaklarından geçen suni ışığın ışığın, çocuklar 2 ila 16 yaşlarına geldiklerinde göz bozukluğunun ilk sinyallerini verdiği belirtildi.

--------------------------------------------------------------------------------
Bebeğin sağlığı için yapılması gerekenler

Mutlaka her gün bir demir ve vitamin hapı alın.

Yemeklerinizi iyotlu tuzla yapın.

Bol sebze meyve, kuru fasulye, nohut, mercimek, yumurta, süt, peynir, yoğurt, pekmez ve et yiyin.

Yorulunca dinlenin.

Asla aç ve susuz kalmayın.

Bol bol güneşe çıkın.

Hamileliğin ilk üç ayında en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Hamileliğin yedinci ayında tetanoz aşısı olun.

Bebeklerin, zeka ve enerjilerini annelerinden aldığını söyleyen Doç. Dr. Çakmak, iyotlu tuz kullanımında bebek zekasının diğerlerine oranla 20 puan artacağını, demir vitamini ile de on puan daha yükseleceğini belirtiyor.

''Araştırmalar 1400 çocuğun doğduğunu gösteriyor. Her çocuğun zekasının on puan yüksek olması halinde, ülke genelinde zeka ortalaması 14 milyon puan yükseliyor demektir'' diyor.

Tetanoz aşısının doğum sırasında büyük önemi olduğunu belirten Çakmak, ''Doğum sırasında ölüme neden olan etkenlerden biri, sadece bu aşı ile ortadan kaldırılıyor'' diyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
1011
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.