Sağlık

Bebeklere inek sütü vermeyin

Bebeklere inek sütü vermeyin

Erken süt çocukluğu döneminde inek sütü verildiğinde; büyüme geriliği, demir eksikliği, kansızlık, bağırsaklarda kanama, böbrek fonksiyonlarında ve beyin gelişiminde sorunlar yaşanıyor.

Uzmanlar, bebeklik ve çocukluk yaş grubunda sağlıklı büyümeyi olumsuz etkileyen faktörlerin başında bebeklerin ilk bir yaş içinde inek sütü ile beslenmesi olduğunu söylüyor. Türkiye'de erken süt çocukluğu döneminde bebeklere yaygın olark verilen inek sütü ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Metabolizma Gastroentoroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz önemli açıklamalrda bulundu.

Benal Büyükgebiz, "İnek sütü, içerdiği özellikler nedeni ile Avrupa ve Amerika'daki ilgili tüm tıp otoriteleri tarafından ilk 1 yıl içinde bebeklere tavsiye edilmiyor" dedi. İnek sütünün, demir ve C vitamini içeriğinin düşük olduğunu belirten Büyükgebiz, inek sütü kullanımının bebeklerin bağırsaklarında gizli kanamya yol açarak demir eksikliği ve kansızlığa neden olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin, ilk bir yaş içinde bebekler için sakıncalı olan inek sütü kullanım miktarını artırdığını belirterek anne ve babalrın bu konuda bilgilendirilmeleri ve uyarılmaları gerekir dedi. Büyükgebiz, "Her bebek haytının ilk altı ayında anne sütü almalı, daha sonra ek gıdalara geçmelidir. Anne sütünün olmadığı veya eksik olduğu durumlarda anne sütünün yerine, anne sütünün içerdiği özelliklere haiz bebek mamalarının kullanılması gerekir. İnek sütü bebek beslenmesinde kesinlikle anne sütünün yerine kullanılabilecek bir alternatif değildir" dedi.


Ek gıdalara geçilmesinin en önemli nedenleinden biri artan demir ve enerji ihtiyacının karşılanması; diğeri ise çocuğun pürtüklü gıdalara alıştırılmasıdır diyen Benal Büyükgebiz, inek sütünün veridiği bir beslenme uygulaması ile bebeklerin pürtüklü besinleri yutmaya alışamayacağını, daha sonraki aşamalarda da çiğnemeyi öğrenemeyeceğini belirtti. Büyükgebiz, bu durumda bebeğin büyümeyi sağlayacak besinleri tüketmeyi başaramayacağını, bunun sonucunda da beslenme yetersizliği, büyüme geriliği, demir eksikliği, kansızlık gibi önemli sağlık sorunları ile karşılaşacağını söyledi.

Anne sütü herhangi bir sebepten dolayı verilemiyorsa ya da bebeğe yeterli olmuyorsa inek sütünün kesinlikle alternatif gıda olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, ilk bir yaş içerisinde inek sütü ile beslenen bebeklerde oluşacak sağlık sorunlarını şu şekilde sıralıyorlar.

- İnek sütü, demir ve C vitamini açısından yetersiz olduğu için bağırsaklarda gözle görülmeyen gizli kanamalara, demir eksikliği anmisine (kansızlığına) neden oluyor.

- İlk bir yıl inek sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklara yakalanma oranı yükseliyor.

- İnek sütü ile beslenen bebekler, gerektiğinden daha fazla mineral özellikle dev sodyum, potasyum ve klor alıyor. Bu da bebeğin henüz tam gelişmemiş böbrek fonsiyonlarını ve su-elektrolit dengesini olumsuz etkiliyor. Bebek dehidratasyona (sıvı kaybına) daha yatkın oluyor.

- İnek sütü, anne sütünde ve bazı mamalarda bulunabilen ve hayati öneme haiz, bebeğin gözündeki retina tabakası, beyin hücreleri, doku hormonlarının gelişiminde rol oynayan omega-3, omega-6 yağ asit metabolitleri gibi maddeleri içermiyor.

- İnek sütünün, içerdiği yağ nedeni ile hazmı oldukça güç oluyor.

- İnek sütü, beyin gelişimini olumsuz etkiliyor.

- İnek sütünün düşük D vitamini içeriği nedeni ile normal bir kemik ve iskelet gelişimi sağlanamıyor.
Yayın tarihi: 16.12.2002
1081
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.