Sağlık

Bebekler niye boğum boğum?

Bebekler niye boğum boğum?

Bilim, bebeklerin neden tombul olarak doğduğunu keşfetti: Yağlar beyne enerji sağlıyor!

Bebeklerin bacak ve kollarının neden boğum boğum olduğunu araştıran, Portekiz'deki Coibra Üniversitesi'nde görevli Hamilton Correia ve Maneul Areia, yağ birikintilerinin bebeklerin beyinleri için 'yakıt deposu' görevi gördüğü sonucuna vardı.

Dünyaya gelirken en şişman olan canlılardan bebekler, 'normal'de olması gerekenin dört katı yağla doğuyor. Minik yaratıklar, en az Antarktika gibi soğuk bölgelerde yaşayan ve dondurucu soğuktan korunmak için kalın bir yağ tabakasıyla dünyaya gözlerini açan hayvanlar kadar yağlı.

Beyin büyüklüğüyle orantılı

Portekizli uzmanlar araştırmalarında, inceledikleri binlerce bebeğin beyin hacmiyle vücutlarındaki yağ miktarını karşılaştırdı. Bebeklerin beyinleri ne kadar büyükse, vücutlarındaki yağ miktarının da o kadar fazla olduğu görüldü. Özellikle 0-3 yaş arası çocukların beyinleri gelişirken çok miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor. Doğa, her ihtimale karşı vücutta yağ tuturak, gerekli enerjinin en azından bir kısmının sağlanmasını garanti altına alıyor. Araştırmanın sonuçları 'American Journal of Biology' dergisinde yayımlandı.

(Der Spiegel)
Yayın tarihi: 20.02.2004
1385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.