Sağlık

'Bebeğinize ayakkabı giydirmeyin'

'Bebeğinize ayakkabı giydirmeyin'

Çocukların ilk adımlarını ayakları çıplakken yapmaları gerektiği belirten uzmanlar, henüz yumuşak olan ayağa ayakkabıyla güçlü destek verildiği zaman, kasların ve bağların gelişiminin yavaşlayabileceğine dikkat çekiyor.

Çocuklara çok erken ayakkabı giydirmenin ayakların gelişimini olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

Almanya'da yayımlanan bir bebek dergisine açıklama yapan Dr. Holger Mellerowicz, anne ve babaların çocuklarına çok erken ayakkabı aldığını belirterek, ilk adım ayakkabılarını önermediğini söyledi. Henüz yumuşak olan ayağa ayakkabıyla güçlü destek verildiği zaman, kasların ve bağların gelişiminin yavaşlayabileceğini kaydeden Mellerowicz, çocukların ilk adımlarını ayakları çıplakken yapmalarının doğru olduğunu vurguladı.

Ayakkabının çocuğun kısa mesafelerde yürüdüğü zaman gerekli olduğunu belirten Mellerowicz, evde tabanı kaymayan çorapların ve sıcak tutan, yumuşak pantuflaların yeterli olduğunu söyledi.

Mellerowicz, ebeveynlerin çoğunun çocukların ayak tabanı düz olduğu için endişe ettiğini, bunun kaynağının yağ dokusu olduğunu ve ayak tabanının 3 yaşında ya da daha sonra normal şeklini aldığını kaydetti.
Yayın tarihi: 23.09.2003
1000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.