Sağlık

Barbie'li çantalara yasak

Barbie'li çantalara yasak

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü, öğrencilerin üzerlerinde yabancı kelime ve çizgi film karakterleri resimlerinin bulunduğu çanta kullanımını yasakladı.

Güncellenme tarihi:
Sizin sesiniz:Hayal dünyama dokunma! Milli Eğitim'de sevimli çizgi kahramanlara tahammül yok. Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, öğrencilerin üzerlerinde yabancı kelime ve çizgi film karakteri resimlerinin bulunduğu önlük, yaka ve çanta kullanımını yasakladı. Dindar, Atatürk, Türk Bayrağı veya Türkçe yazılı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. İşte okullarda yasaklı ürünler Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, öğrencilerin üzerlerinde yabancı kelime ve çizgi film karakterleri resimlerinin bulunduğu önlük, yaka ve çanta kullanımını yasakladı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyse, Dindar'ın bu kararının genel bir uygulama olmadığını belirtmelerine karşın, desteklerini bildirdiler. "İngilizce öğrenmek istiyorlarsa derslerinde öğrensinler" Dindar, dün uygulamaya ilişkin yaptığı basın toplantısında, Türk'ün öz kültürünü yaşatacak ürünlere önem verilmesi, yabancı kelime içeren ürünler yerine Atatürk, Türk Bayrağı veya Türkçe yazılı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda velileri duyarlı olmaya davet eden Dindar, şöyle konuştu: "Öğrenciler İngilizce öğrenmek istiyorlarsa derslerinde öğrensinler. Spiderman (örümcek adam), Barbie bebek ile çeşitli çizgi film karakterlerinin bulunduğu ürünlerinde yeni eğitim ve öğretim yılında kullanılmasına izin verilmeyecek. Vatandaşlarımız bu duyurularımı dikkate alarak alışverişlerini yapsınlar." MEB'den destek: Takdir ediyoruz Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Dindar'ın kararına Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) destek geldi. MEB yetkilileri uygulamayı, "Takdir edilecek bir davranış. Öğrencilerin kullandıkları eşyalarda okulun hedefleri ile çelişen birtakım sembol ve simgelerin olması zaten istenmeyen bir şeydi. Okulların bireysel olarak böyle tedbirler alması bizi mutlu etti" sözleriyle desteklediler. Yetkililer, okulların Türkçenin korunmasının ve doğru kullanılmasının öğretildiği yerler olduğunu belirterek, "Bu tip araç ve gereçler çocukları pedagojik açıdan da etkileyebiliyor. Okulların bu konuda tedbir alması doğru bir karar" dediler. Kemal Atlan, Esra Kaya / Milliyet Sizin sesiniz:Hayal dünyama dokunma! Milli Eğitim'de sevimli çizgi kahramanlara tahammül yok.
Yayın tarihi: 12.09.2007
1302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.