Sağlık

Bademcik kabusunuz olmasın!

Bademcik kabusunuz olmasın!

Çevre dokuları zedelenmeksizin kısa sürede yapılan "Thermal welding" yöntemi yani ısıyla yapılan bademcik ameliyatlarında hiç kanama olmuyor, ameliyat sonrası ağrı ise çok az görülüyor.

Yakın zamana kadar ailelerin korkulu rüyası olan bademcik ameliyatlarında, kanama riskini azaltmak için geliştirilen "Thermal welding" sistemi sayesinde bademcikler, artık çevre dokulara zarar vermeden kolaylıkla ayrılabiliyor.

Nişantaşı KBB Grubu'ndan Uzm. Dr. Atilla Şengör, klasik yapılan bademcik ameliyatlarında yaklaşık 2 hafta kadar sürebilen iyileşme sürecinin, yeni yöntemle yaklaşık bir hafta ile sınırlı olduğunu ve hastanın boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü gibi şikâyetlerinin de eğer olursa, birkaç günden fazla sürmediğini söyledi.

Thermal Welding'le yapılan bademcik ameliyatının diğerlerinden farkı nedir?

Bademcik ameliyatlarında klasik olarak en sık kullanılan yöntem, bademcik disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılır. Klasik yöntemde dokunun ayrılması aşamasında oluşan yara yüzeyleri kendiliğinden zaman içinde iyileşmektedir. Kısmen iyileşene kadar belli bir süre hasta ağrıdan yakınabilir. Ameliyat esnasında kanama oluştuğunda, kanayan bölge çeşitli materyallerle bağlanır veya dağlanır. Son yıllarda geliştirilmiş olan "Thermal Welding" sistemi sayesinde bademcikler, çevresindeki dokulardan kolaylıkla ayrılabilmektedir. Bu yeni yöntemin avantajı, dokunun ayrılması aşaması ile aynı anda, yara yüzeylerinin ısı ve basınç ile kaynamasının gerçekleşmesidir. Böylece kanama hiç olmamakta veya çok az görülmekte, ameliyat sonrası ağrı ise çok az olmaktadır. Narkoz alım süresi kısaldığında, ağrının da az olması durumunda, hastanede kalış süresi kısalacak, ameliyat yapılan gün hasta taburcu edilebilecektir. Diğer yöntemlerle yaklaşık 2–3 hafta sürebilen biyolojik yara iyileşme süresi, bu yöntemde yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır.

Thermal Welding yöntemi ile ameliyat yapılan çocuklar ertesi gün okula gidebiliyor mu?

Bu yöntemle yapılan bademcik ameliyatları, çocuklar tarafından daha rahat kabul ediliyor. Çocuklar ertesi gün okula gönderilebilir ama yine de ailenin çocuğunu en az bir hafta gözetimde tutmasını öneriyoruz.
Yayın tarihi: 01.11.2006
2779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.