Sağlık

Alerjik bünyeler dikkat!

Alerjik bünyeler dikkat!

Polenlerin ortalıkta uçuştuğu mevsim kapıda. Alerjik bünyeler daha dikkatli olmalı.

'Alerji mevsimi' olan ilkbahar, özellikle çiçek tozları, polen ve kavak ağaçlarının pamukçuklarına alerjisi olanlar için büyük tehlike oluşturuyor.

Tekden Hastanesi Baştabibi, KBB hastalıkları uzmanı Op.Dr. Kemal Tekden, bahar aylarıyla görülen alerjilere karşı dikkatli olunmasını istedi.

Alerji mevsimi kapıda
İlkbaharın aynı zamanda 'Alerji mevsimi' olduğunu, özellikle çiçek tozları, polen ve kavak ağaçlarının pamukçuklarına allerjisi olanlar için büyük tehlike oluşturduğunu belirten Op.Dr. Kemal Tekden, alerjik hastalıkların görülme oranının yüzde 15-20 gibi yüksek bir rakama ulaştığını söyledi.

Tekden sözlerini şöyle sürdürdü; "Bunlardan alerjik burun hastalıklarına çok sık rastlanılır. Bu rahatsızlıklar yıl boyu devam edebilir. Alerjik rinit, çilek, yumurta, balık türü besin maddeleri alındığında, ev tozu tüy gibi maddeler solunduğunda ortaya çıkabiliyor."

Daha çok baharda ortaya çıkıyor
Halk arasında 'Saman nezlesi' olarak bilinen mevsimsel alerjik rinitin daha çok bahar aylarında ortaya çıkıyor. Çiçek tozları ve polenlerin karıştığı havayı teneffüs etmek nezleyi tetikliyor.

Tekden konu ile ilgili olarak; "Göz ve burunda kaşınma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırmayla kendini gösteren rahatsızlıktan bahar aylarında kurtulmak zordur. Şikayetlerin derecesi farklı olabilir. Ancak, insanlarda fiziksel aktivitelerde azalma, sosyal faaliyetlerden geri kalma, iş gücü kayıpları ortaya çıkar. Alerjik olmayan başka hastalıklarda da benzer belirtiler olabilir. Doğru teşhis için mutlaka uzmana gidilmelidir. Bazı tetkik ve testlerden sonra teşhis konulduğu takdirde saman nezlesi, allerjen maddelerden uzak durarak ve ilaçlar sayesinde kurtulmak mümkündür" dedi.
Yayın tarihi: 21.03.2007
939
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.