Sağlık

6 aydan küçük çocuklara grip aşısı yaptırmayın!

6 aydan küçük çocuklara grip aşısı yaptırmayın!

Sonbaharla birlikte grip salgınlarıda başladı. Korunmak için aşı yaptırmayı düşünenler dikkat, Türk Tabipler Birliği 6 aydan küçük çocuklara grip aşısı yapılmaması uyarısında bulunuyor!

TTB Merkez Konseyi, grip aşısının, tavuk ve yumurta alerjisi olanlara, daha önce yapılan grip aşısına karşı alerji geliştirenlere ve aşı sonrası 6 hafta içinde ortaya çıkabilen geçici felç durumu görülen kişilere doktor tavsiyesi olmadan uygulanmaması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, her yıl sonbahar aylarında bir önceki seneye özel grip virüslerinin öldürülmesiyle hazırlanan grip aşısının, ancak 6 aylıktan büyük ve grip olduğunda hayati tehlike yaratabilecek hastalığı bulunan çocuklara yapılabileceğinin altını çiziyor.

Hayati tehlike yaratabilecek ve grip aşısı vurulmayı gerektirecek hastalıklar; kronik kalp ve akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, orak hücreli anemi ve diğer hemoglobinopatiler, bağışıklık sisteminin baskılandığı haller (AİDS, kortikosteroid ilaç alımı gibi) ve uzun süreli aspirin tedavisi almayı gerektiren durumlar şeklinde sıralanırken, bu tür hastaların yakınları ile bunlarla ilgilenen sağlık personelinin de aşı yaptırması öneriliyor.

Aşının yan etkisi olarak ise, aşı yerinde hassasiyet, nezle, kırıklık, başağrısı, hafif yüksek ateş gibi gribe benzer bulguların da sık olmamakla birlikte görülebiliyor.

Sonbahar aylarında yapılacak ilk defa uygulamada, aşının 6 ay-3 yaş arası çocuklara 1 ay arayla 2 kez 0.25 mililitre (yarım doz), 3-8 yaş arası çocuklara 1 ay arayla 2 kez 0.5 mililitre (tam doz) ve 9 yaş üzerindeki çocuklara 1 defa tam doz üst kol dış kısım kas içine uygulanması gerekiyor.
Yayın tarihi: 25.09.2003
846
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.