Moda

Vintage Tarz Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Vintage Tarz Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Vintage tarzı merak edip denemek isteyenler için vintage tarz nedir ve nasıl kombinlenmelidir...

Güncellenme tarihi:

Vintage giyim tarzının kullanımı 100 yıl kadar önceye dayanmaktadır. Klasik yapıdaki parçaların o dönemin etkisini yansıtması gerektirir. Vintage tarzı, Haute couture veya kalite ana akım modasının etiketleri kullanılabilir ya da imal edilmiş ve el yapımı olabilir.

Her 10 yılda bir kendini yenileyen bu tarz, tercih edenleri tarafından büyük bir bağlılıkla karşılanıyor. Vintage giyim tarzının asıl etkeni olan eski-antika elbiseler 100 ve daha fazla yıl kadar eski olabiliyorlar.

Klasik tarzın tam tersine vintage tarzının parçaları günden güne değerlenerek yansıttığı dönemin tarihini anlatır. Klasik tarza örnek verirsek kısa siyah elbiseler, trençkotlar, düğmeli beyaz gömleklerdir. 1980’lere gidildiğinde biraz siyah renkli bir elbise klasik olurdu ancak omuz kısmına konan vatkalar sayesinde o dönemin izleri şimdiki zamanda vintage olarak değerlendirebiliyoruz.

 

Vintage parçalar nasıl kullanılmalı?

Vintage tarzı günlük kullanımlarda basic parçalarla çok rahat bir şekilde kombinleyebilirsiniz. Örneğin; bir kot pantolonla vintage ipek bluz ya da gömlek giyebilirsiniz. Vintage uzun bir etek, beyaz bir tişört sizi anında eski dönemlere götürecektir.

 

Vintage parçalar nasıl saklanmalı-korunmalı?

Eski oldukları için bir özenle saklanılması gereken bu parçaları korumak her geçen gün daha zor bir hale gelmektedir. Zamanın bu tür parçalarınızı etkilemesini istemiyorsanız onları koton elbise kılıflarına koyabilirsiniz. Sezonluk olarak saklamayı düşünüyorsanız mutlaka naftalinleyerek saklmayı unutmayın. Plastik ve naylon maddeler bu tür parçalarınıza zarar verebileceğini unutmayın.

Yayın tarihi: 10.10.2017
2199
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.