Moda

Ülkelerin Geleneksel Kıyafetleri Ve Özellikleri!

Ülkelerin Geleneksel Kıyafetleri Ve Özellikleri!

Her milletin kendine göre özel saydığı kıyafetler vardır ve bu kıyafetleri özel günlerde giymeyi tercih ederler. İşte 10 farklı ülke ve şehrin birbirinden farklı geleneksel kıyafetleri...

Güncellenme tarihi:

Japon KimonosuÜstündeki motiflerle kültürlerinin özelliklerini gösteren bu kıyafet, özel günlerde özellikle bekar kadınlar tarafından giyilir. Üst üste sarılan kumaşlar, bel kısmından “obi” adı verilen geniş bir kuşakla vücuda bağlanır ve renkler ön plana çıkar. Kollara yakın yaklaşık yarım metre genişlikte olan bu kıyafetler oldukça şıktır. Kimono her zaman sol taraf sağ tarın üstüne gelecek şekilde giyinilir.

Hindistan ve Pakistan Sari'siGenel olarak ipekten yapılan dikilmemiş, kendilerine özgü kumaşları omuzlardan başlayıp aşağıya kadar sararak , vücut kıvrımlarını ortaya çıkartacak şekilde kullanırlar. Kumaşın motif ve desenleri, dönemin saraylarından veya tapınaklarından ilham alınarak dokunuyor. Üzerlerindeki nakış işlemeleri gerçekten son derecede şıktır.

Peru’nun Kat Kat Etekleri

İspanyol öncesi dönemle, kolonileşme dönemi sırasında Avrupalıların baskılarıyla ortaya çıkan bir kıyafettir. Birden fazla kumaşın kat kat ve üst üste dikilmesiyle oluşan eteklerden meydana gelir. Bunun yanında omuza atılan “lliclla” adlı dokuma şallar dekoratif bir iğne olan “tupu” ile uçları birleştirilerek kullanılıyor. Eski dönemlerde kadınlar, omuzdaki şalla kadınlar çocuklarını, hatta tarlalardan topladıkları mısırları taşırlarmış.

Hawaii’den MuuMuu

Rahat, salaş görünümü ve düşük omuzlu bir elbisedir. Hawaii’de düğün, eğlence ve etkinliklerde kendi kültür ve geleneklerini yansıtmak amacıyla giydikleri kıyafetlerinden biridir.

İspanya Polleras’ıİspanya’nın kendi kültürlerinin simgesi olan Polleras, eğlence ve festivallerin vazgeçilmez kostümüdür. Farklı modellerde ipek ve pamuk kumaştan üretilir. Özellikle danslarını daha iyi yansıtması amacıyla birden fazla kumaşın kat kat dikilmesiyle oluşur. Kumaşın üzerinde çiçek ve hayvan resimlerine yer verirler. Çünkü kültürlerinin ilk insanlarını temsil ettiklerine inanırlar.

İskoçya KiltiKilt İskoçya'da erkeklerin etek, dizaltı çorap, gömlek, kravat ve ceket ile yaptıkları kombine deniyor. Kadınlar da giymeyi tercih etse de genellikle erkekler giyiyor. Her ailenin eteklerinin deseni farklıdır. Bu kombin bazen yanında küçük çanta ile tamamlanır. Eteğin önüne asılan kürk torba ise hem cüzdan hem de cep görevi görüyor. Kiltlerin altına genellikle “gillie brogue” denen altı sert av ayakkabıları giyiliyor. Özel günlerde tercih edilen bu kıyafet, erkekler tarafından ulusal gururu simgeliyor.

Fas’ın BabuşlarıFas’ın en bilindik yerel kıyafetlerinden biri, hiç şüphesiz geleneksel ayakkabıları “babouche”lar. Deriden ya da kumaştan yapılan bu ayakkabılar özel günlerde giyilecek olanlar için çeşitli motiflerle süsleniyor. İncecik deri bir tabana pabuçların topuğu yok. Babouche’ın en tipik rengi sarı olsa da her renkte babouche bulmak mümkündür. Özellikle Tanca’da ve Marakeş’te en güzel örneklerinin bulunduğu bu ayakkabılar geleneksel olarak elde yapılıyor. İlk giyildiğinde bir parça sert olsa da zaman içinde ayağın şeklini alıyor.

Hollanda’nın Klomp’larıHollanda’nın tipik geleneksel kıyafeti de yine bir ayakkabı olan “Klomp”. Ucu yukarı doğru sivrilen tahta terlikler, tüm ayağı içine alacak şekilde kaplıyor. Kırsal kesimlerde ortaya çıkan bu ayakkabılar, bahçeyle ya da çiftçilikle uğraşanların ayaklarını sert cisimlerden ve dikenlerden korumayı amaçlıyordu Zamanla ülkenin kendine has motifleriyle birleşerek özel günlerde de giyilen geleneksel bir ayakkabıya dönüşmüştür. Klomp sadece kadınlar tarafından giyilen uzun bir etek, bluz ve eteğin önüne geçirilen bir önlük ile veya kimi zaman da omuza alınan bir şal ile Hollanda’nın geleneksel kostümünü tamamlıyor. Erkeklerin geleneksel yerel kıyafeti ise genellikle yünlü, bol pantolonlar, gömlekler, ceketler ve kasketlerden oluşuyor.

Bulgaristan Geleneksel KıyafetiBulgaristan’a ait olan geleneksel kıyafetler “Bez” ve “Ferace” olarak ikiye ayrılır. Feraceler genelde koyu renktedir. Bu bezler ve feraceler bulundukları bölgelere göre kalınlık ve kumaş bakımından farklılıklar gösterir. Kol kısımları bilekten dirseğe kadar beyaz renktedir. Bellerine ve boyunlarına astıkları altın sarısı detaylarla kıyafetlerini hareketlendirirler. Beyaz çoraplarla kıyafetlerine sadelik katarlar.

Azerbaycan Geleneksel KıyafetiKafkasya kültürünün izlerini taşıyan bu kıyafetlerde zarif kesimler ön plana çıkar. Özel nakışlarla bezenmiş ve bellerine taktıkları altın bantlarla hoş bir görünüm elde ederler. Erkeklere özgü Kafkas kıyafeti ise tamamen siyah ve dore renginden oluşur. Dize kadar çekilen çizme görünümlü özel ayakkabıları ile de dikkat çekmektedirler.

Yayın tarihi: 19.10.2017
21710
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.