Moda

Takı takmak bir sanattır...

Takı takmak bir sanattır...

Küçük şeyler aramızdaki farklar. Bizi belirleyen, küçük ayrıntıların toplamı. Modanın en göz alıcı yönü de bu ayrıntılarda gizli. Giysilerin yardımıyla kendimizi yeniden yaratma sürecinde çoğu zaman aksesuarlar en büyük yardımcılarımız oluyor.

Kıyafetimizi tamamlayan aksesuarların başında kuşkusuz takılar geliyor. Ancak takıların rasgele seçilmesi doğru değil. Tercih ettiğimiz takıların hem kıyafete özel bir hava katmasına hem de vücut tipimizle uyumlu olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Takı seçiminde göz önünde bulundurmamız gereken en önemli nokta yüz şeklimiz. Örneğin uzun, ince bir yüze sahipseniz küçük, kulağa yapışan küpeler size uygun düşecektir. Eğer yüzünüz iri ve köşeliyse, küçük küpeler kaybolup gidecektir. Bunun yerine iri halka küpeleri tercih edebilirsiniz.

Boyun bölgesinin yapısı da takı seçiminde önem taşıyor. Boynunuz kalınsa, boyna sımsıkı yapışan, kalın ve tasma şeklinde kolyeler çok yanlış bir seçim olacaktır. Dikkati boyundan uzaklaştıracak, göğüs hizasına kadar inen bir kolye seçebilirsiniz. Örneğin bu sene çok moda olan uzun mercan taşlı kolyeler tam size göre. Ya da kolye yerine yine ilgiyi boyundan uzaklaştıracak bir broşu tercih edebilirsiniz. İnce ve uzun bir boynunuz varsa şanslısınız. Çünkü her tür kolyeyi güzel bir şekilde taşıyabilirsiniz. Burada önemli olan vücut büyüklüğünüzü de hesaba katmanız olacaktır.

Köprücük kemiklerinizin gereğinden fazla büyük olduğunu düşünüyorsanız, boncuklu kalabalık kolyelerle bu bölümü gizleyebilirsiniz. Ancak kıyafetinizin göğüs bölümünde çok fazla işleme varsa, bu kolyeler yerine daha sade olanlarını kullanın. Kolye için söylenebilecek son söz de şu; kalın bir gerdanlık ile birlikte asla iri, gösterişli küpeler takılmamalıdır. Yüzük seçiminin de el şeklinin göz önüne alınarak yapılmasında fayda var. Örneğin kalın, etli parmaklarınız varsa, parlak iri taşlı, gösterişli bir yüzük, parmaklarınızı vurgulamaktan başka bir işe yaramayacaktır.
Yayın tarihi: 28.02.2003
1082
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.