Moda

Palto seçerken...

Palto seçerken...

Kışın gelmesiyle kışlık giysi alışverişleri de zorunlu hale geldi.

Alışverişin en önemli ve en zor seçilen parçası paltolar. Bir kazak ya da gömleği beğenirsiniz, satın alırsınız. Fakat palto alma bu kadar kolay değil. Fiyatından dolayı dikkatli bir seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca bütün sene üzerinizde olacağı için size yakışan bir model olması da çok önemli.

Yapılması gereken ilk şey satın alınacak paltonun boyuna karar vermek. Diz altı mı, diz üstü mü? Diz altı paltolar genellikle orta yaşın üzerindeki kişiler tarafından tercih ediliyor. Dizaltı paltolar kısa boyluları daha da kısa gösterdiği için sadece uzun boyluların bu tür paltoları değerlendirmeye almasını öneriyoruz.
Diz üstü paltolar daha çok gençler tarafından kullanılıyor. Soğuk kış günleri için diz altı paltolar kadar uygun olmasalar da iyi dikilmiş bir diz üstü palto vücudunuzu daha iyi kavrayarak daha estetik bir görüntü sergiliyor.

Gözönünde bulundurmanız diğer bir kriter de paltonun tek sıra düğmeli mi yoksa kruvaze mi olacağı. Aslına bakarsanız her 3-5 yılda bir kruvaze modellerin demodeliği ilan ediliyor. Sonra tekrar gündeme geliyor. Modayı çok yakından takip etmek gibi bir sorununuz yoksa soğuk kış günleri için rüzgara ve soğuğa karşı daha iyi bir koruma sağlayan kruvaze bir modeli tavsiye ediyoruz.

Fakat tek sıra düğmeli paltolar, kruvazeden farklı olarak, düğmeleri iliklenmeden de giyilebildiği için ılık günlerde daha kullanışlı olurlar. Ayrıca kruvaze modellere göre daha modern ve spor görünüm sağlıyorlar. Kilo problemi olanlar, özellikle de göbekli erkekler, vücudu daha ince gösterdiği için, tek sıra düğmeli paltoları tercih etmeliler.

Palto seçerken kaliteli bir kumaştan dikilmiş olmasına dikkat edin. Fiyatı biraz daha pahalı olabilir ama kullanım süresi gözönüne alındığında, fiyat çok da abartılı gelmeyecektir. Kaliteli bir kumaştan, saf yünden ya da kaşmirden üretilen bir palto tüylenmeden, deforme olmadan uzun zaman giyilebilir.
Yayın tarihi: 11.09.2005
1204
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.