Moda

Modada çölün sıcak rüzgarları esiyor.

Modada çölün sıcak rüzgarları esiyor.

Safari sıcaklığı, kabile ruhu. Sahra Çölü'nde muhteşem bir vaha, Kenya'da macera dolu bir safari. Kabile dokusu taşıyan, safari tadı veren Afrika ilhamlı tasarımlar aslında her sezon bir şekilde gündemde yer alıyor, Ama birbirinden ayrı, ama olabildiğine iç içe, Aynı bu yazıda ele aldığımız şekilde...

Modada çölün sıcak rüzgarları esiyor.
Tribal akım ve Paul Smith normalde pek yan yana getirmeyeceğimiz kavramlar, öyle değil mi? 'Sir Paul Smith' özellikle erkek giyimdeki egemenliğiyle tanınan bir isim. Bir de hemen her ürününde yer alan çok çizgili imzasıyla. Bu sezon markanın biraz maceraya atıldığını söyleyebiliriz. Başrolde iki farklı renkte, kafaya ve bele dolanan poşu var. Mankenin enfes ten rengi nedeniyle etkileyici bir görüntü oluşmuş; olabilecek en doğal biçimde. Zeytin yeşili ve parlak kavuniçi poşular, tamamı siyah kıyafetin en can alıcı noktaları. Orijinal bir örnek çünkü kabile ruhu belirgin olmasına rağmen 'oversize' kolyelere, sıra sıra dizilmiş kalın bileziklere sığınılmamış bu ruhu yansıtmak için. Oysa Hugo Boss'un askısız turuncu tulumunda, aksesuarın önemli bir unsur olduğunu görüyoruz. Ama tarzı kotarmak için değil, onu daha da vurgulamak adına. Özel dikiş detayıyla lastikli bölgelerinden vücuda oturan tulumun etiketinin Boss olması, trendin genel anlamda ne kadar baskın olduğunu belgeliyor. Çünkü yine ve yeniden bir markanın geleneksel tarzına tezat bir yorumla karşı karşıyayız.

Sıradaki tulum, Derek Lam'in elinden çıkıyor ve olur da Afrika seyahatine çıkarsak (!) favori giysimiz olacak gibi görünüyor. Son dönemlerde popülaritesi artan, mevsim tanımayan tulumun macera dolu bir seyahat söz konusu olduğunda akla ilk gelen kıyafet olmasına şaşırmamak lazım. Başka parçalarla kat kat giyilerek mevsime uygun hale getirilebilen, tenle bütünleşen rengiyle kamuflaj etkisi yaratan bu tulumu, özellikle gövdesindeki hareketlilik nedeniyle sevdik. Tıpkı Frankie Morello pardösünün kapüşonuna bayıldığımız, Donna Karan'ın yeşil elbisesindeki kemeri beğendiğimiz, gibi... Çünkü tarzı tanımlayan bu detaylar. Kullanılan kumaşın parlaklığını safari kategorisinde sezona yenilik katan bir özellik olarak da gösterebiliriz. Normalde mat ve sade, abartıdan uzak ve sportif olan akım, şimdilerde dozunda parlaklığı şık kesimleri ve kaliteli kumaşlarıyla prim yapıyor. Böyle bir yazıda ismi geçmezse ayıp olur diyebileceğimiz bir markaya geldi sıra. Ralph Lauren bir üst satırda ifade etmeye çalıştığımız her şeyi çok iyi yapıyor. Saten bir gömleği çöl ortamına sızdırmayı bilen, ışıltılı doreyi harem pantolonundan ceketlere, gece elbiselerine ve aksesuara taşıyan Lauren, trendin uygulanması kapsamında ille de aksesuar, mutlaka şapka ve matara koşulu getirmiş sanki. Yuvarlak camlı 'John Lennon' güneş gözlüklerini ve fötr şapkayı tek başlarına etkili çöl donanımları olarak sayabiliriz aslında.

Zaman ve mekan gözetmeksizin imrenecek derecede şıklık, aynı zamanda da kılığı ne olursa olsun ortama uygunluk gösterebilen insanlar vardır... Hani içinde bulundukları yere mükemmel bir şekilde uyum sağlar, aynı zamanda kendi ruhlarını da koyarlar ortaya. İşte bu kadın, Etro'nun şık kombinini incelikle taşırdı. Muhteşem boncuk işçiliğiyle göz kamaştıran atlet, paçaları kıvrılmış kısa şortuyla frapanlıktan sıyrılıyor. Renkleriyle etnik değer taşıyan bu bluzu, aslında uzun bir etek veya kot pantolonla da düşünebiliriz. Serinlemeye yüz tutan bir gecede ay ışığını seyrederken veya açık hava tiyatrosunda minderlere yaslanmış oyun izlerken hayal edebiliriz kendimizi, üzerimizde bu kıyafetle. Ve tabii Kazablanka'da veya Tunus'ta olduğumuz düşünülürse. Bu genç şort-bluz yorumuyla ise Nijerya halk pazarında meyve seçerken abes kaçmaz, hatta ortama uyum sağlardık. Kemerdeki minik clutch çanta ekstra puan alıyor, çok uyumlu ve bejin monotonluğunu kırıyor. Gucci'nin şort hayali biraz daha sofistike, daha olgun ve havalı. Ruhu aslında şehre ait olan, sıcak iklime seyahat etmeye kısa süreli bir kaçamak gözüyle bakan kadını sembolize ediyor daha çok. Zaten krokodil çantadan da belli. Palmiye yaprak baskılı bluz tam Gucci'ye özgü bir 'tribal' yorum olarak algılanabilirken uzun zincir kolyeler yüzü kaplayan güneş gözlükleri bize şehirli kadını unutturmayan aksesuarlar. Gucci yine Gucci gibi, ele aldığı trend ne olursa okun iddialı.

Yayın tarihi: 17.04.2009
2451
YORUMLAR

görüntü olarak fena değiller ama şortlar haricindekileri günlük yaşamımızda çok fazla kullanabileceğimizi düşünemiyorum biraz sıra dışı tasarımlar giymek cesaret ve fizik ister.

dido119 14.05.2009 15:39:23
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.