Moda

Moda ikonu olarak Michael Jackson

Moda ikonu olarak Michael Jackson

Pop müziğin efsanevi sanatçısının bırakıtlarının sadece müzik dünyasına olduğu düşünülemez bile. Moda dünyası, tasarımcılar ve genç sanatçılar da onun izinde.

Güncellenme tarihi:
michael jackson

Tüm zamanların en etkileyici Michael Jackson videolarını bir düşünün... Hangisi favoriniz olurdu? Ölülerle dans ettiği, tüyler ürpertici Thriller' mı? Yoksa yine dehşet bir dans sekansı içeren Bad mi? 'Cool' ve kendinden emin takıldığı 'Billy Jean' mi? Kişisel ikilemini ele aldığı izlenimi veren 'Black or White' mı? Seçmek çok zor. Çünkü hepsinin görselliği çok güçlü; akılda kalıyor, iz bırakıyor- bıraktı zihinlerde...

Ölümünün ardından her ne kadar onu özellikle güçlü yorumu ve olağanüstü dansıyla anıyor olsak da 'Michael Jackson' daha geniş çaplı bir fenomen aslında. Stiliyle, duruşuyla, sahne kostümü ve moda anlayışıyla. 1960'lı yıllarda kocaman afrosu, 70'lerde hippi kıyafetleriyle... Ama en çok da kendini bulduğu; zarafetini kendinden emin bir tavır, gizemli bir çekicilikle buluşturduğu 80'lerde ve 90'larda... İşte o zaman saten şeritli smokin takımları çıktı sahneye... Elbette bir de kısa paçalı pantolonları. Altın bordürlü, işli ceketler ve armalı blazer'lar 'vazgeçilmez'leri oldu. Döneminin asi prensiydi en nihayetinde, henüz kral mertebesine ulaşmamıştı. Masum güzel Brooke Shields ile takılıyordu, Diana Ross'a hayrandı. Kırmızı deri takımıyla kelimenin tam anlamıyla döktürdüğü, dansın kaderini ebediyen değiştirdiği Thriller'ı kim unutabilir ki? Ya o muhteşem 'Moonwalk' dansını? Beyaz çorap-mokasen ikilisinin Michael'in yağda yürür gibi kayan usta ayaklarıyla başlı başına bir rol üstlendiği, absürt bir çekicilik kazandığı dans var ya... Özel hayatıyla ilgili münakaşalar bir yana; gösteri sanatlarına ve müzik camiasına olan hizmetleri, popüler kültüre ve modaya yön veren paha biçilmez değerine hürmeten; ona has zarif, kıvrak bir bilek hareketiyle emeğine şapka çıkartıyor, bize miras bıraktıklarına göz atıyoruz.

Yayın tarihi: 31.07.2009
4613
YORUMLAR

siz niye bu kadar protestsiniz herşeye ya? ölmeden önce de kıymeti bilindi, öldükten sonra da kendine yakışır bir şekilde biliniyor. abartılacak elbet, michael jackson bu. kıymetini bilmediler diye sitem edenler çok mu bildi acaba kıymetini?

hop hop 03.08.2009 13:18:01

Kör ölür badem gözlü olur :)) her zamanki gibi aynı sendromu yaşıyoruz sanırım. adam ölmeden nerdeydi bunlar yeterince değer verilmedi ki. şimdi verilse ne olur

Loss 03.08.2009 10:57:49

michael ölmeden önede bi ikondu zaten nedense öldükten sonra pek bi anılmayaa başladı..:(

qubosh 03.08.2009 10:31:39

hep insanlar oldukten sonra kiymetli oluyo hep harcayip atiyorlar

kubra 01.08.2009 14:29:51

ikoncanlarin kudurdugu dogruda bu adam deamli moda ikonu devamli muzik deviydi simdimi akillarina geldi bu insanlarin.kiymeti bilinmesi icin birinin ölmesi mi lazim anlamiyorum.neyse geride evlatleri kaldi allah onlarin yardimcisi olsun.

finlandiyali 01.08.2009 11:38:31

gerçekten ikoncanlar şimdi kudurur

zynp 01.08.2009 10:51:54

neden ölmeden önce ismini bu kadar duymadık... işte hep böyle olur öldükten sonra kıymetlenir... kaybetmeden değerini anlamak lazım...

maviadaaa 31.07.2009 18:47:42
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.