Moda

Melodilerle alışveriş

Melodilerle alışveriş

Mağazalardaki müzik yayınının alışveriş üzerindeki etkisi büyük. Bazısı çok gürültülü olduğundan müşteri kaçırırken, bazısını dinlerken insanın mağazada kaldıkça kalası geliyor.

Son dönemde alışveriş yaparken bolca tekno ve elektronik müzik duyuyoruz. Lacoste ve DKNY kendi adlarına albüm çıkardı bile. Tüm şubelerinde bu albümler gün boyu çalarken, Lacoste albümü talep olursa Türkiye'de satışa sunulacak. Müzik yayınını banttan değil canlı yapmayı tercih eden firmalar da var. Haftanın belli günleri mağazada DJ'lerin çaldığı Miss Sixy & Energie gibi.

Dans ederek alışveriş

İstanbul Nişantaşı'nda bulunan Miss Sixy & Energie mağazasında DJ 7Erhan'ın canlı performansı var. İlk kez 2000 yılında DJ kabini kuran mağaza, alışverişte canlı performans dalında ilklerden biri. Mağazada hafta içi hafif müzik yayını var. Cuma ve cumartesi günleri ise 15.00-18.00 saatleri arası deep house, house, tech-house ve tribal müzikler bir DJ tarafından canlı çalınıyor. Mağaza bir kulüple aynı ses düzenine sahip. Firmanın diğer şubelerinde ise banttan tekno ve house müzik çalınıyor.

Albümü piyasaya çıkacak

Lacoste'un Avrupa ve Türkiye'deki tüm mağazalarında özel hazırlanan bir albüm çalınıyor. Bu albümü, eski DJ ve Lacoste tasarımcısı olan Christophe Lemaire hazırladı. Tekno motifler içeren albüm 15 parçadan oluşuyor. Avrupa'da satışa sunuldu, Türkiye'de de talebe göre satılacak. Albümüm Avrupa'daki fiyatı 25 Euro.

Müzik Amerikalı DJ'^lere ait

Kendi özel albümünü hazırlayan bir başka firma ise Donna Karan New York (DKNY). Amerika'daki DJ'ler tarafından hazırlanan albüm her sezon öncesi mağazalara gönderiliyor. Türkiye'deki mağazalarda da bu albüm çalınıyor. İçinde pop rock, jazzy downtempo, dubby ve atmosferik drumbass türlerinde müzikler çalınıyor. Satışa sunulmayan albüm sadece promosyon amaçlı kullanılıyor.

Konsepte göre değişen melodi


Derishow mağazalarında çalan müzikleri mağazanın sahibi Sancar Ahunbay belirliyor. Ahunbay müzikleri seçerken sezonu ve sezonun tasarım konseptini dikkate alıyor. Bazen konsepte göre müzik değişiyor. Koleksiyonun ve çalınan müziğin bütünlük göstermesi amaçlanıyor. Ama genel olarak new jazz, house ve rock müziği elektronikle birleştiren türler seçiliyor.

Mudo'da Buda Bar müzikleri

Mudo ve Mudo Consept mağazalarında genel olarak yurtdışından şeçilen etnik soundlara sahip müzikler çalınıyor. Yazın chill out müzikler tercih edilirken, kışın Fransız DJ'lerin hazırladığı albümler çalınıyor. Şu sıralar Mudo mağazalarında Buda Bar müziklerini dinleyebilirsiniz.

Müziğin azı karar çoğu zarar

Peki mağazada müzik sesi ne kadar yüksek olmalı? Astek Müzik'in sahibi Hasan Ütebay, "İyi müzik için tek çözüm çok hoparlör ile düşük ses kullanımı" diyor. İyi bir ses düzeni müşteriye mağazada daha çok zaman geçirtiyor. D&R, Koton, Raksotek, Us Polo gibi mağazaların ses düzenini yapan firma, yüksek ses sorununun nedeni olarak az hoparlör konulmasını gösteriyor. Çünkü az hoparlör konulunca sesi çok açmak gerekiyor. Alışverişte bir başka önemli konu da aynı mağaza içine farklı ses düzenleri kurulması. İdeal olan, gençlerin alışveriş yaptığı bölüme yüksek ses verirken, abiye kıyafetlerin olduğu bölüme daha düşük sesli klasik müzik verilmesi. Kasa önüne de hoparlör konulmaması gerekiyor. Çünkü yüksek ses, kasa önündeki konuşmaların duyulmasını engelliyor. Ayrıca mağazada bulunan camlar ve seramik, ses için sorun yaratıyor. Bunun yerine sesi emen ahşap ve kumaşlar daha iyi sonuçlar veriyor.

MESAM ne diyor?

Cezalar 50 milyardan başlıyor

Türkiye'de müzik eserlerinin ticari amaçlı kullanımından doğan telif haklarını Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Birliği (MESAM) takip ediyor. Mağazalar umuma açık yerler içine girdiğinden çalınan parçalardan telif isteniyor. MESAM telif tarifesini mağazalara iletiyor. Bu anlaşmalar tüm dünyada olduğu gibi metrekare üzerinden yapılıyor. Beşbin metrekareye kadar belirli bir fiyat tarifesi var. Bunun üzerindeki her bin metrekareye 60 dolar ekleniyor. Buna göre 0-100 metrekare arası 120 dolar, 100-200 metrekare arası 180 dolar, 200-300 metrekare arası 240 dolar, 500-750 metrekare arası 360 dolar telif ödeniyor. Zincir mağazalara indirim yapılıyor. MESAM, karşılıklı temsilcilik sözleşmesi üzerinden tüm dünyadaki eser sahiplerinin haklarını koruyor. 150 bin yerli eser 55 milyon yabancı eser MESAM repertuvarında bulunuyor. Cezalar ise dört sene ağır hapis cezası ve 50 milyar liradan başlıyor.


Kaynak: Hürriyetim / Emre ERDOĞAN

Yayın tarihi: 20.01.2004
967
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.